ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
 خصوصیت و مزایای کفش طبی
شهریور 21

خصوصیت و مزایای کفش طبی

 

کفش طبی به کفشی گفته می شود که زیر نظر افراد متخصص  در حوزه ارتوپدی در کارگاهی خاص، ساخته شود. از انجایی که کفش های طبی دارای ویژگی هایی هستند بهتر است با اطلاع از ویژگی های کفش طبی، کفش مناسب برای حفظ سلامتی خود و خانودتان را انتخاب کنید.

1. کفی کفش طبی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و بتواند شوک وارده به کف پا را جذب کند. به طور کلی، نیرویی که در حال راه رفتن از زمین و کف پا به بدن منتقل می‌شود، معمولا حدود دو برابر وزن بدن است.

2. کفی کفش طبی باید کاملا متناسب با ویژگی‌های کف و قوس کف پا باشد. ضمن اینکه باید سبک، ضخیم و جاذب ضربه (دارای خاصیت الاستیکی) به‌خصوص در ناحیه پاشنه هم باشد.

3.پوشیدن کفش هایی با پاشنه یا کفی ای از جنس چوب یا ام دی اف به هیچ وجه توصیه نمی شود.

4.کفش طبی مناسب باید کاملا اندازه پا باشد، نه تنگ‌تر و نه گشادتر.

5. معمولا قسمت جلویی کفش طبی مناسب باید فضای مناسب برای انگشتان پا را داشته باشد.

6. رویه کفش طبی باید انعطاف‌پذیر و از جنس چرم باشد تا بتواند سرما و گرما را به خوبی به پا منتقل کند. البته در حال حاضر، جنس‌های ترکیبی مختلف و با قیمت مناسب‌تری برای رویه کفش‌های طبی طراحی شده‌اند که چنین خاصیت‌هایی هم دارند.

7.پنجه کفش از مهم ترین قسمت های آن است. در صورت فشار به پا موجب بیماری هایی مانند میخچه و .. میشود.

 


بیشتر بدانیم : دیابت بیماری خاموش!


8. سعی کنید کفشی بخرید که کفی قابل تعویض داشته باشد.

9.  پشتی کفش قسمتی از کفش است که در پشت پاشنه پا قرار می گیرد. این پشتی باید سفت و محکم باشد.

10. کف کفش از داخل باید قوس هایی داشته باشد که هماهنگ با قوس های کف پا باشد. وزن بدن در داخل چنین کفشی به صورت متناسب بر روی تمام سطح کف آن توزیع شده و پا در چنین کفی احساس راحتی می کند. مهم ترین قوس کف پا، قوس طولی آن است. پس کف داخلی کفش باید در قسمت میانی و داخلی کمی برجسته تر باشد.

11. پاشنه کفش از قسمت های مهم آن است. کفش بدون پاشنه و کفش با پاشنه بلند هر دو مضر هستند. اندازه پاشنه به طور متعادل باید حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر باشد.

12. کف بیرونی کفش باید قدری گوژ باشد تا وسط کفش پایین تر از دو انتهای آن قرار گیرد. راه رفتن در چنین کفشی بسیار راحت بوده و در هنگام راه رفتن، موقع اصابت پاشنه به زمین و موقع بلند شدن پنجه از زمین، فشار زیادی به کف پا و مچ پا وارد نمی شود.

13. با دست کشیدن به تمام سطح داخلی کفش باید متوجه شویم سطوح یکنواخت و قوس های نرمی در درون کفش وجود دارد. این چنین کفش هایی در موقع راه رفتن فشار کمتری را به پوست وارد می کنند

14. جنس رویی کفش باید طوری باشد که تهویه داخل کفش برقرار باشد. این تهویه برای عرق نکردن پا ضروری است.

15. یقه کفش جایی است که اطراف مچ پا را می گیرد و زبانی کفش برگه ای است که در زیر بند های کفش قرار میگیرد. باید دارای پد های نرم باشد تا از فشار به پوست پا جلوگیری کند.

16.بهترین زمان خرید کفش طبی در بعدازظهر یا شب می باشد به دلیل ورم پا در بعدازظهر، پا ها در زمان صبح نیم سایز کوچک تر از عصر ها می باشد.

17. دقت کنید در هنگام خرید یک کفش طبی انگشت شستتان حداقل یک سانتی متر با جلو کفش فاصله داشته باشد.

18. کفش مناسب باید حدود 3 الی 4 سانتی متر پاشنه غیر باریک داشته باشد از ساییدگی و درد پاشنه پا جلوگیری میکند.

* کفش های پاشنه بلند که امروزه مد شده آسیب های زیادی به پا و کمر وارد می کندد. از جمله :

خمیگی انگشتان

انحراف انگشت شست

ایجاد یا تشدید هالوکس والگوس

میخچه و تاول

دردهای مفاصل زانو

به وجود آمدن درد پاشنه پا

تشدید درد کمر

ایجاد درد و خستگی های زود رس در عضلات پا و گرفتگی عضلات پشت پا

19. دقت کنید کف کفش در محلی که پاشنه قرار می گیرد باید دارای زیره نرم باشد تا به بیماری تاندنیت آشیل مبتلا نشوید این بیماری در محل اتصال تاندون آشیل و استخوان پاشنه ایجاد شده و موجب درد در پشت پاشنه می شود.

20. افرادی که دارای بیماری آرتریت هستند مخصوصا افراد مسن در هنگام خرید، کفشی را انتخاب کنند که دارای پنجه پهن و گشاد باشد و کف زیر کفش از بیرون دارای قوس باشد و کفی قابل تعویض و قوس طولی استاندارد داشته باشد.

نمایی از بیماری آرتریت که در اثر بیماری آرتروز ایجاد می شود.

 

21. درباره کفی کفش ها به نکات ذیل دقت کنید:

 قوس کف پای افراد باهم متفاوت است پس کفی کاملا متناسب با ویژگی‌های کف و قوس کف پا باشد.

کفی باید دارای خاصیت الاستیکی یعنی ضربه گیر مخصوصا در پاشنه پا و سبک، ضخیم باشد.

 

 

 

22. رویه کفش طبی مناسب، قابل انعطاف است و بهتر است از جنس چرم باشد تا به اصطلاح پا بتواند نفس بکشد و گرما و سرما به پا منتقل شود و عرق نکند.

23. سعی کنید کفش های چرم با پنجه ی پهن خریداری کنید.

24. نکاتی برای افراد دیابتی:

*از آنجایی که پاهای افراد دیابتی به دلیل بی حسی حساسیت زیادی دارند و در معرض عفونت و زخم وآسیب دیدگی هستند این افراد در انتخاب کفش باید دقت بسیاری داشته باشند خوشبختانه امروزه کفش های مخصوص افراد دیابتی در بازار موجود می باشد که ویژگی های متناسب با افراد دیابتی را دارا می باشد. حتما از کفش های طبی متناسب استفاده کنند.

 


بیشتر بدانیم: تاثیر ورزش بر دیابت


 

25. افرادی که دارای درد پاشنه پا و خارپاشنه می اشند در خرید کفش به نکات زیر توجه کنید:

کفشی را بخرید که دارای پاشنه مناسب نه بلند و نه کوتاه باشد.

کفش انتخابی دارای قوس میانی خوبی باشد.

کف کفش در ناحیه پاشنه نرم باشد.

نکته ی آخر توجه کنید کفشی را خریداری کنید که در آن احساس راحتی دارید بدون زدگی و ضربه و  بدون فشار وارد شده به ناحیه کناری پا باشد.