ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
کشف درمانی جدید برای مبارزه با سرطان
تیر 02

کشف درمانی جدید برای مبارزه با سرطان

 

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی سلول های سرطانی، راه های رشد این سلول ها و تبدیل آنها به تومور های سرطانی مورد ارزیابی قرار گرفت. با بررسی این روش ها می توان راه های جدیدی را به منظور کنترل و درمان تومورهای سرطانی  پیدا کرد.

سلول های سرطانی حاوی کیسه های کوچک پر از مایع با نام اگزوزوم exosomes))  می باشند. این کیسه ها با پروتئین های قدرتمند و دیگر مولکول ها بلوکه می شوند که این امر سبب پیشرفت تومور در فرد می گردد. این مولکول های می تواند محیط زندگی سلول های سرطانی را تغییر داده که این امر امکان وارد شدن ژن های سرطانی به سلول ها را تسهیل کرده و سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با حملات خطرناک ایمنی بدن محدود می سازد. ابن تغییرات سبب رشد تومورها و گسترش آنها به سایر قسمت های بدن می گردد که در علم پزشکی به نام متاستاز شناخته شده است.

محققان دانشگاه ویسکانسین- مدیسون در حال حاضر پروتئینی را کشف کرده اند که مانع از پخش شدن اگزوزوم های سلول های سرطانی می گردد که این امر می تواند از پیشرفت تومور و ایجاد متاستاز جلوگیری کند. نتایج این تحقیق در مقاله منتشر شده در مجله سلول زیست شناسی گزارش شده است.

 

ترشح اگزوزوم ها توسط پروتئین ها

پروتئین شناخته شده Munc13-4  اغلب در تومورهای ریه، پستان و پانکراس وجود دارد. Thomas F. J. Martin، استاد بیوشیمی دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، به بررسی سلول های سرطانی ناحیه ریه و پانکراس پرداخت و مشاهدات این تحقیق نشان داد که سلول های سرطانی این نواحی عمدتاً تهاجمی هستند و سبب افزایش پروتئین های Munc13-4 می شود که این فرایند سبب ترشح اگزوزوم های بیشتری در بدن می گردد.  

همانطور که پیش از این بیان شد پروتئین  Munc13-4   در تماس با کلسیم فعال می شوند و در اغلب اوقات در سلول های سرطانی افزایش می یابد. بر اساس نتایج این تحقیق محققان دریافتند که وجود کلسیم در سلول های سرطانی، ترشح اگزوزوم ها را افزایش می دهد. زمانیکه پروتئین Munc13-4  در سلول های سرطانی پستان برداشته می شود کلسیم موجود در سلول ها دیگر سبب انتشار اگزوزوم ها نمی شود.  
 

در مورد اگزوزوم ها بیشتر بداینم

دانشمندان در حدود 50 سال پیش اگزوزوم ها را شناختند اما تا چندین دهه کارهایی جدی بر روی آنها انجام نشد. اگزوزوم ها در واقع در داخل ساختار سلولی به نام multivesicular bodies  تشکیل شده است. زمانیکه پروتئین ها با غشاء پلاسما (که اصطلاحاً به آن دیواره سلولی نیز می گویند) ترکیب می شود اگزوزوم ها را تولید می کند.
پروفسور مارتین و همکارانش به بررسی مکانیزم رشد سلول های سرطانی پرداختند. این تحقیقات نشان می دهد که  Munc13-4  و پروتئین Rab11 سبب افزایش روند رشد سلول های سرطانی می گردد. در واقع تخریب  Munc13-4 در سلولهای سرطان پستان سبب آزاد شدن اگزوزوم های می شود. اگزوزوم ها با پراکنده کردن آنزیمی در محیط بافت، شرایط را برای پراکندگی و گسترش سلول های سرطانی مناسب تر می کند. این آنزیم با نام MT1-MMP شناخته شده است که سبب ایجاد متاستاز و ایجاد تومورهای ثانویه می گردد.

 

 

منبع: medicalnewstoday
 

 محصولات پیشنهادی