تـخفیفات ویژه جشنواره زمستانی سروش طب

ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
علایم کمبود اکسیژن در خون
شهریور 21

علایم کمبود اکسیژن در خون

 

یکی از عنصر های ضروری برای ادامه زندگی اکسیژن است انسان بدون اکسیژن بیشتر از چند دقیقه نمی تواند زنده بماند به همین جهت تنفس یک حرکت غیر ارادی است یعنی اگر بخواهیم نفس نکشیم باید خودمان اراده کنیم و نفسمان را حبس کنیم. اکسیژن از عنصر های فراوان در هستی است با این وجود افرادی هستند که از مشکلات تنفسی رنج می برند و به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کنند و بوسیله ی دستگاه های اکسیژن ساز نفس می کشند. هیپوکسی و بیماری های ریه از جمله بیماری هایی هستند که در اثر کمبود اکسیژن در خون ایجاد می شوند که با پیشرفت علم تجهیزات پزشکی و ساخت دستگاه های اکسیژن ساز برای استفاده بیماران ریوی، قلبی، آسمی و هیپوکسی مشکلات تنفسی آن ها را بهبود می بخشد، علاوه بر این افراد سالم نیز برای رفع خستگی و کارکرد بهتر مغز از دستگاه های اکسیژن ساز استفاده می کنند.

بدن انسان بدون اکسیژن نمی تواند به فعالیت ادامه بدهد، نیاز بدن به اکسیژن فقط برای تنفس نیست بلکه خون، اکسیژن را به تمام قسمت های مختلف بدن و اندام ها می رساند. تمام اندام های حیاتی، سلول ها و بافت های بدن برای فعالیت به اکسیژن نیاز دارند و  اگر خون به اندازه ی کافی اکسیژن نداشته باشد بدن دچار اختلال خواهد شد و اگر این روند ادامه پیدا کند به این حالت هیپوکسمی یا هیپوکسی گفته می شود. هیپوکسی ممکن است حاد باشد، یعنی ناگهان و به دلیل یک موقعیت اورژانسی پیش بیاید و یا مزمن باشد، یعنی به مرور زمان ایجاد شود، مثلا به دلیل یک بیماری طولانی مدت مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) پایین بودن سطح اکسیژن خون باشد.، با این حال راه هایی وجود دارد که بفهمید میزان اکسیژن خون تان از سطح نرمال پایین تر می باشد یا نه.

 

علائم کمبود اکسیژن در خون

سرگیجه و ضعف

احساس ضعف و سرگیجه یکی از علایم کمبود اکسیژن در خون می تواند باشد اکثر افراد وقتی ناگهان از جای خود بلند می شوند به مدت کوتاهی سرشان گیج می رود یا چشمان شان سیاهی می رود. ولی افرادی که اکسیژن کافی در خون خود ندارند، تقریبا هر روز و مکررا این حالت برایشان پیش می آید، یعنی حین هر فعالیتی، چه سبُک و چه سنگین سرشان گیج می رود و یا چشمان شان سیاهی می رود .

ضعف عضلات به تنهایی نمی تواند دلیل بر کمبود اکسیژن در خون باشد در صورتی که ضعف همراه با تنگی نفس باشد، دلیلی بر کمبود اکسیژن در خون می تواند باشد. عضله ای که اکسیژن کافی دریافت نکند مدت محدودی می تواند فعالیت کند، ضعف و سرگیجه علامتی برای نشان دادن کمبود اکسیژن در خون است.

 

خستگی

کمبود اکسیژن در خون موجب خستگی مزمن می شود، افرادی که خستگیشان بی پایان و مزمن است و هیچ میزان از خواب هم خستگی آن ها را برطرف نمی کند و زودتر از دیگران خسته می شوند نشان می دهد که سطح اکسیژن خون شان پایین است. زیرا بدن نمی تواند اکسیژن مورد نیازش را برای فعالیت ها تامین کند و ریه به خوبی دم و بازدم نمی کنند و هرچه این روند به مرور ادامه پیدا کند و اکسیژن در خون کم باشد هیپوکسی ایجاد می شود.


تپش قلب
تپش شدید قلب در زمان اضطراب یا استرس نشان می دهد قلب به سختی در حال کار کردن است تا اکسیژن مورد نیاز را به قسمت های بدن برساند زیرا اندام ها کمبود اکسیژن دارند. اگر قبلا نشانه های اضطراب را نداشته اید و بدن تان بدون علامت یا فعالیتی قبلی، شروع به تپش قلب یا دچار ضربان شدید قلب شده اید می تواند  به دلیل پایین بودن اکسیژن در خون باشد.

 

 تنگی نفس
کسانی که دچار مشکلات تنفسی هستند به این معنی است که کمبود اکسیژن در خون دارند، زمانی که برای تنفس و به درون کشیدن اکسیژن مشکل داشته باشید، یعنی اکسیژن کافی وارد خون تان نمی شود. افرادی که سطح اکسیژن خون شان پایین است چه در حال انجام فعالیت شدید و چه در حال انجام کارهای معمولی و سبُک، به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به اندام ها دچار تنگی نفس می شوند.

 

سر درد و سرگیجه

افرادی هستند که با حبس نفسشان دچار سردرد می شوند و میزان سردرد بین افراد متفاوت است هرچند سردرد به تنهایی علامت کمبود اکسیژن در خون نمی باشد و علامت نگران کننده ای نمی باشد ولی زمانی که سر درد همراه با سرگیجه، آشفتگی و عدم تعادل باشد، می تواند به این معنی باشد که اکسیژن کافی در بدن گردش پیدا نمی کند. برای اینکه بدن احساس خوب و سالمی داشته باشد و مغز به خوبی عمل کند به مقدار مشخصی اکسیژن از خون و اکسیژن در حال جریان نیاز دارد.

از انجایی که 20 درصد از اکسیژن بدن صرف فعالیت مغز می شود کمبود اکسیژن در خون موجب می شود مغز به سختی بخش های مختلف بدن تان را هماهنگ و متمرکز کند، در نتیجه سر درد و سرگیجه بروز می کند. کمبود اکسیژن در ریه ها سبب می شود اندام ها به درستی فعالیت نکنند و در نتیجه، سموم در جریان خون جمع شده و سر دردهای عروقی به وجود می آیند. دلیل این اتفاق این است که اکسیژن ناکافی باعث گشاد شدن رگ های خونی شده و میگرن بروز می کند. پایین بودن سطح اکسیژن خون می تواند نگران کننده باشد زیرا اغلب به دلیل یک بیماری یا مشکل ایجاد می شود و یا خودش دلیل ابتلا به بیماری است.  مشورت و مراجعه به پزشک کمک می کند تا بهترین درمان را پیدا کنید. 

 

 

هیپوکسی چیست؟

هیپوکسی یا (کم اکسیژنی) کاهش سطح اکسیژن خون می باشد به معنای کاهش اکسیژن‌ رسانی است.

 

راه تشخیص هیپوکسی چگونه می باشد؟

آزمایش
اولین قدم برای درمان مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های خون برای تعیین مقدار اکسیژن موجود در خون است. پزشک معمولا یک سری آزمایش برای تان تجویز می کند تا ببیند سطح اکسیژن خون تان چقدر است و سپس آزمایش مربوط به تشخیص علت کمبود اکسیژن را تجویز خواهد کرد. سپس درمان مناسب توصیه می شود. مثلا ممکن است قلب شما نیاز داشته باشد تا به درستی خون را پمپاژ کند و احتمالا برای پمپاژ بهتر قلب تان، دارو نیاز دارید تا اکسیژن کافی در خون تان به جریان بیافتد.

 

 

 

 

 

 محصولات پیشنهادی