ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
تاثیر فشار خون بالا بر سلامتی
شهریور 23

تاثیر فشار خون بالا بر سلامتی

قلب انسان شبیه پمپ عمل میکند و با تپش خود خون را با فشار در سرتاسر بدن و اندام ها از طریق رگ ها و شریان ها منتقل می کند. فشارخون در واقع مقدار نیروی وارد شده به دیواره رگ ها و وریدها می باشد و در دوحالت سیستولیک و دیاستولیک اندازه گیری میشود، فشار سیستولیک همان فشار انقباض قلب در زمان پمپاژ خون می باشد و فشار دیاستولیک فشار قلب در میان هر ضربان می باشد. معیار ارزیابی فشار خون در افراد مبنی بر سن، جنسیت و شرایط جسمانی متفاوت می باشد. فشارخون افراد در طول روز می تواند دارای نوساناتی می باشد. بهترین زمان اندازه گیری فشارخون صبح می باشد. در صورتیکه این نوسانات بالا مانده و تغییر نکند فشار فرد به عنوان فشار بالا تلقی می شود. 

سن افراد یکی از دلایل اساسی در ابتلا به بیماری فشار خون بالا در میان مردم می باشد. زیرا با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی شریان ها کم و احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود. فشار خون بالا دارای علائم مشخصی و آشکاری نمی باشد ولی باعث آسیب بسیار زیاد به شریان ها و وریدها میگردد ، که می تواند در سراسر بدن ایجاد اختلال نماید.

اولین تاثیر فشار خون بالا در قلب و ضخیم شدن عضلات قلب ها است که این امر باعث تنگ شدن شریان ها و سکته قلبی میشود. بر اساس مطالعات انجام شده، وجود  فشار خون بالا در افراد امید به زندگی را در آنها کاهش داده است. فشار خون بالا ممکن است به سکته مغزی، بیماری های قلبی و نارسایی قلبی منجر شود و به دیگر قسمت های بدن، از جمله کلیه ها، چشم و ساختار اسکلت بدن آسیب های جدی وارد نماید با این وجود خون دماغ و قرمزی صورت و وجود سردرد و سرگیجه، خواب آلودگی و احساس کردن نبض خود در سر یا در گردن و حالت تهوع و تاری دید می تواند نشانه ای از فشار خون بالا باشد.

زنان باردار در دوران حاملگی استعداد بالایی در ابتلا به بیماری فشارخون را دارند. از جمله عوامل ابتلا به این بیماری در دوران بارداری می توان به  اضافه وزن مادر، کم تحرکی، لقاح مصنوعی، سن بالای مادر در زمان بارداری، بارداری دوقلو و بارداری دفعه اول اشاره کرد. زنان باردار در صورتیکه دارای سردردهای مداوم و تورم بیش از حد دست و پا باشند بهتر است برای بررسی فشارخون خود به پزشک متخصص مراجعه کنند.

فشارخون بالا سبب اختلال و یا بیماری های دیگر در فرد می شود که می توان به  آترواسکلروز (تنگ شدن عروق)، آنوریسم، سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی قلبی (کاهش توانایی پمپاژ خون توسط قلب)، نارسایی و آسیب کلیه، آسیب دیدن چشم و خون‌ریزی مغزی اشاره کرد.

 محصولات پیشنهادی