تـخفیفات ویژه جشنواره زمستانی سروش طب

ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
رحم مصنوعی راهی برای جبران زایمان زودرس
شهریور 21

رحم مصنوعی راهی برای جبران زایمان زودرس

 

یکی از دغدغه های اساسی مادران در دوران بارداری زایمان زودرس می باشد. زایمان زودرس عموما در هفته 27 تا 30 بارداری اتفاق می افتد که می تواند مشکلات جدی همچون عدم رشد کامل ریه و قلب کودک را به همراه داشته باشد. بنابراین ساخت رحم مصنوعی می تواند ایده جالبی برای رشد بیشتر جنین و جلوگیری از مشکلات آن باشد. در ابتدا بهتر است چشمانمان را ببندیم و تصویری از رحم مصنوعی را بسازیم.

 

مخازن شفاف را در اتاقی تاریک تصور کنید و جنینی که در یک مایع آمنیوتیک شناور است. این داستان علمی تخیلی از یک رحم مصنوعی است جاییکه بچه های ما در آن رشد کرده، هیجان زده شده و تکان می خورند. اگر چه از سال 1960 تلاش های زیادی برای ایجاد رحم مصنوعی صورت گرفته است اما با اینحال هنوز بسیاری از ما به صورت فانتزی به آن نگاه می کنیم. دانشمندان تلاش بسیاری برای تکامل این امر می کنند زیرا بارداری پیچیدگی های بسیاری دارد و در صورتیکه در دوران زایمان برای کودک اتفاقی بیفتد کل زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد. زایمان زودرس در بیش از 10 درصد حاملگی ها رخ می دهد و می تواند منجر به افزایش خطر بیماری های ریوی، فلج مغزی و اختلالات رشدی شود.

زایمان زودرس برای نوزادانی است که قبل از هفته 28 بارداری متولد می شوند. نتایج تحقیقات بر روی این نوزادان نشان می دهد که 30 تا 50 درصد آنها می میرند و بیش از 50 درصد نوزادانی که زنده می مانند با مشکلاتی همراه هستند. قرار دادن در محیط گرم و مرطوب  انکوباتور بهترین کاری است که می توان برای این کودکان انجام داد.

 

برای بررسی عملکرد رحم مصنوعی محققان جنین حیوان را در این محیط قرار دادند اما تلاش آنها بیش از چند روز نتیجه بخش نبود. با پیشرفت تکنولوژی اگر جنین ها می توانستند در این محیط زنده بمانند و رشد کنند اما با نقص ها و مشکلات عمده در زمان تولد روبرو می شدند. مطالعات بسیاری در این زمینه  صورت گرفته است بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده در بیمارستان کودکان فیلادلفیا، محققان توانستند گوسفندی را که در هفته 22 بارداری از مادرش جدا کرده بودند  به مدت یک ماه در رحم مصنوعی ایجاد شده رشد دهند.

در اینجا بهتر است شرایط رحم مصنوعی را برای شما کمی توضیح دهیم. رحم مصنوعی که با نام Biobag شناخته می شود در واقع یک کیسه پلاستیکی شفاف پر از مایع الکترولیتی است. قلب جنین برای از بین بردن اختلاف فشارهای سنگین، خون را از طریق یک اکسیژناتور خارجی خارج می کند. بند ناف مواد مغذی را برای رشد جنین جذب می کند و گرم کننده های خارجی دمای مناسب برای رشد جنین را فراهم می آورند. تحقیقات نشان داده است که ضربان قلب مادر به عنوان یک موسیقی آرامش بخش برای جنین می باشد بنابراین دانشمندان با ضبط صدای قلب مادر شرایط رحم مصنوعی را به شرایط رحم طبیعی نزدیکتر کرده اند. نتایج این تحقیقات در ماه آوریل در مجله Nature Communication به چاپ رسید.

 

امکان رشد ریه یکی از  مسائل حیاتی در مورد Biobag می باشد. در صورتیکه ریه جنین در معرض هوا قرار گیرد دیگر هیچ بازگشتی وجود نداشته و رشد ریه متوقف می شود. تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که محیط رحم مصنوعی امکان رشد ریه را بدون هیچ مانعی فراهم می کند.

 

اگر چه Biobag یک گام مهم در پیشرفت تکنولوژی رحم مصنوعی می باشد، اما با اینحال هنوز برای جنین های انسانی آماده نیست. علاوه بر این جنین انسان بسیار کوچک است و کوچک سازی دستگاه می تواند عوارض پیش بینی نشده ای را به همراه داشته باشد. همچنین محققان باید مایع الکترولیتی مناسب جنین انسان را پیدا کنند و نحوه اتصال بند ناف نوزاد را بیاموزند. اگرچه این مشکلات بسیار حیاتی هستند اما با این وجود قابل برطرف شدن بوده و محققان انتظار دارند در 3 تا 5 سال آینده امکان آزمایش بر روی نوزاد انسان فراهم شود. دستیابی به این تکنولوژی علاوه بر کاهش مرگ نوزادان نارس، با فراهم سازی شرایطی شبیه به رحم مادر امکان رشد بیشتر به نوزاد را فراهم کرده که این امر سبب کاهش نقایص زایمان زودرس می گردد.

 

منبع: discovermagazine

 

 محصولات پیشنهادی