ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
دیابت بیماری خاموش!!!
شهریور 23

دیابت بیماری خاموش!!!

 

متاسفانه دیابت یا بیماری قند که بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند یک نوع اختلال سوخت و سازی در بدن (متابولیک) است که توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود یا برعکس در برابر انسولین بدن مقاومت پیدا می کند. در نتیجه انسولین تولیدی عملکرد مناسب خود را نداشته و موجب کاهش توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز می شود.افزایش قند در دراز مدت در بدن موجب تخریب رگ های بسیار ریز در بدن می شوند که می توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب و قلب را درگیر کنند.

هنگامی که مواد غذایی می خوریم، مواد وارد دستگاه گوارش شده و در طی مراحل هضم در آخر تبدیل به مولکول قند وعلمی تر به گلوگز تبدیل می شوند تا بتوانند انرژی سلول ها را تامین کنند برای اینکه سلول ها بتوانند از گلوگز تولید شده استفاده کنند هورمونی به اسم انسولین این امکان را می دهد تا سلول ها اجازه ورود گلوگز را بدهند و از انرژی آن ها استفاده کنند. دیابت وقتی ایجاد می شود که انسولین کافی برای وارد کردن گلوکز به داخل سلول ها در بدن تولید نشود. که موجب تجمع گلوکز در خون می شود و در اصطلاح می گوئیم که قند خون افزایش پیدا کرده است که یکی از دلایل اصلی حملات قلبی و سکته مغزی در افراد می باشد.

دیابت انواع مختلفی دارد ولی به طور کلی به دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 تقسیم می شوند:

دیابت نوع 1 : که بدن یا انسولین تولید نمی کند یا انسولین کم تولید می کند. فقط 5 تا 10 درصد دیابت ها از نوع 1 هستند و بیشتر کودکان به آن مبتلا هستند. و به دیابت نوجوانان و دیابت وابسته به انسولین نیز معروف است. در دیابت نوع 1 بیمار باید در طول روز انسولین تزریق کند.

دیابت نوع 2 : بدن انسولین تولید می کند ولی سلول ها نسبت به انسولین مقاومت می کنند و حدودا 90 تا 95 درصد دیابت ها از نوع 2 هستند. اگرچه تعداد زیادی از مردم مبتلا به دیابت ن.ع 2 می باشند اما از آن خبر ندارند.

امروزه بیماری دیابت یکی از شایع ترین علت بیماری های قلبی عروقی، سکته ها، نارسائی کلیه، کوری و قطع اندام در سرتاسر جهان می باشد و این افراد دو برابر افراد عادی امکان ابتلا به بیماری قلبی هستند.

علایم دیابت نوع 1 شدید است و درعرض چند روز یا چند هفته قابل تشخیص است.

علایم دیابت نوع 1 :

- عطش و تشنگی زیاد و خشکی دهان

- افزایش تعداد دفعات ادرار که در آن حجم ادرار نیز افزایش یافته است.

- احساس ناگهانی خستگی

- کاهش وزن بدون دلیل

- تاری دید

از آنجا که دیابت نوع 2 بسیار آهسته ایجاد می شود علائم کمتری نیز از خود نشان می دهد به طوری که در زمان تشخیص دیابت نوع 2، به طور متوسط 5 سال از وجود دیابت نوع 2 در بدن می گذرد. در ابتدا علائم آن شبیه دیابت نوع 1 می باشد ولی به دلیل اینکه آهسته و به تدریج ایجاد می شوند توجه بیمار را به خود جلب نمی کند.


بیشتر بدانیم : چگونه دیابت نوع 1 را درمان کنیم؟علائم دیابت نوع 2:

- مور مور شدن و احساس سوزش در دست ها و پاها

- کاهش سرعت بهبودی زخم ها و بریدگی ها

- عفونت های ادراری

- ناتوانی جنسی


بیشتر بدانیم : چگونه دیابت نوع 2 را درمان کنیم؟


به دلیل مشکل بودن تشخیص علایم دیابت نوع 2، این بیماری در آزمایشات دوره ای  تشخیص داده می شوند. درصد قابل توجه ای از مردان که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کنند، پس ار بررسی مشخص می شود که دارای بیماری دیابت نوع 2 هستند که از آن بی اطلاع بودند. در برخی افراد اگرچه علائم دیابت وجود ندارد اما پس از اندازه گیری قندخون بالا در فرد دیده می شود که به آن حالت پیش-دیابت می گویند.

 

 محصولات پیشنهادی