تـخفیفات ویژه جشنواره زمستانی سروش طب

ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
دیابت را بشناسید!
شهریور 23

دیابت را بشناسید!

 

امروزه دیابت در جهان به دلیل عادت های نامناسب غذایی و کم تحرکی رو به افزایش است.امکان ابتلا به آن در افراد رو به افزایش می باشد. از آنجاییکه دیابت درمان قطعی ندارد بنابراین اطلاع از علایم و نشانه های آن برای همه افراد ضروری می باشد. دیابت، توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز را کاهش می دهد از این ‌رو میزان قند خون در فرد افزایش می یابد و سلامتی اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بنابراین تشخیص زودرس این بیماری در افراد می‌تواند از این عوارض  پیشگیری کند. 

 

علائم کلی مرتبط با قند خون

1. گرسنگی و ولع در مصرف مواد غذایی، به دلیل کاهش غیرعادی قند خون در ناحیه سلولی و مغزی موجب می شود بدن مدام نیاز به یک منبع انرژی داشته باشد. زیرا قند خون بالا اجازه ورود گلوکز به سلول ها را نمی دهد  در نتیجه، انرژی مورد نیاز بدن تامین نمی شود و درخواست غذا می کند. اگر بدون افزایش فعالیت بدنی متوجه احساس گرسنگی شدید می شوید، این علامت را جدی بگیرید.

2. افزایش ادرار به دلیل کاهش خون در سطح کلیه در افرادی که به قند خون مبتلا هستند وجود دارد. وقتی که قند زیادی در خون وجود داشته باشد بدن ادرار بیشتری تولید می کند تا قند زیاد را دفع کند. این دفع ادرار بیشتر نیز باعث ایجاد تشنگی و عطش می شود.

3. در افراد دیابتی نوسانات شدید وزنی وجود دارد .کاهش وزن بین یک تا سه کیلو به همراه خستگی زیاد نیز از علایم دیابت است. قند خون بالا یعنی بدن قادر به ذخیره و جذب گلوکز نیست وقتی سلول ها به درستی انرژی تولید نمی کنند موجب می شود سوخت مورد نیاز بدن تامین نشود و فرد بدون هیچ دلیلی احساس خستگی مداوم داشته باشد.

4. بالا بودن قند خون موجب کاهش سرعت بهبود زخم ها و بریدگی ها می شود.

5. از عوامل دیگر دیابت نداشتن تمرکز و مشکلات مربوط به حافظه می باشد اگر قدرت حافظه ی شما نسبت به قبل کمتر شده است می تواند یکی از علایم قند خون بالا باشد. سطح بالای قند خون از ورود گلوکز به سلول های مغز جلوگیری می کند در نتیجه مغز توانایی تولید انرژی را از دست می دهد.

6. تاری دید نیز از علائم قند خون بالا است، که بر روی سلول های چشم تأثیر گذاشته و موجب کاهش دید و تار دیدن اجسام می شود.

 


بیشتر بدانیم : دیابت بیماری خاموش!


قند خون بالا از جمله بیماریهای بسیار مهم است و نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت اگر چنین علایمی در خود می بینید یا در داشتن این علایم تردید دارید بهترین و ساده ترین راه انجام یک آزمایش خون و مشورت با پزشک برای تشخیص می باشد.

هرچند توصیه متخصصان و پزشکان اینست که منتظر علایم دیابت نباشید و باتوجه به اینکه اگر سابقه ی خانوادگی دارید حتما به طور منظم آزمایش بدهید و قند خون خود را بررسی کنید. با توجه به اینکه امروزه دستگاه های تست  قند خون در مراکز مربوطه در دسترس مردم قرار دارد و کار کردن با آن ها آسان است. اگر میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد باید به طور مرتب قند خون خود را چک کنید مخصوصا اگر فرد سابقه خانوادگی دیابت داشته باشد.

با شناخت به موقع دیابت می توانید از افزایش و عوارض جبران ناپذیر آن جلوگیری کنید. میزان قندخون طبیعی و مجاز در ساعات روز متفاوت می باشد بنابراین می توانید با توجه به تصویر ذیل قند خون خود را با دستگاه های تست قند خون چک کنید تا در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 محصولات پیشنهادی