ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چگونه دیابت نوع 1 را درمان کنیم؟
شهریور 23

چگونه دیابت نوع 1 را درمان کنیم؟

 

 

بیماری دیابت یک بیماری پنهان است که به طور ناگهانی در بدن افراد بروز می کند و باتوجه به اینکه تمام سیستم های بدن از بینایی و التهاب مفاصل تا سلامت کلیه و فرآیند گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد؛ پس در صورت عدم کنترل آن عوارض خطرناکی خواهد داشت. در افراد مبتلا به دیابت ابتدا قند خون آن ها افزایش می یابد که در صورت متوجه نشدن به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

در حقیقت درمان قطعی برای دیابت نوع 2 شناخته نشده است. هر چند در مراحل اولیه به راحتی قند خون در افراد مبتلا قابل کنترل است ولی در طول زندگی باید مراقب تغذیه خود باشد زیرا امکان افزایش قند خون را دارا می باشد. در طی چند سال اخیر دانشمندان در مورد نقش عمل بای پس معده در درمان دیابت نوع 2 نظریاتی داده اند ولی هنوز به اثبات نرسیده است.

 

راه های کنترل دیابت 1

دقت در مصرف مواد غذایی :

توجه به میزان قند موجود در موادغذایی و کالری دریافتی از وعده های غذایی کمک می کند تا میزان قند خون خود را تنظیم کند، طبخ غذا برای افراد دیابتی بهترین گزینه می باشد تا میزان شکر و نمک و چربی ها و کربوهیدرات ها کنترل شود.مشاوره با پزشک برای دریافت رژیم غذایی مناسب در استفاده از مواد غذایی لازم است.

افراد مبتلا به قند خون بالا و دیابتی باید از خوردن فست فود ها و وعده هایی غذایی در رستوران ها به دلیل وجود چربی های اشباع و کالری های پنهان که به چاقی منجر می شود خودداری کنند زیرا مصرف نمک زیاد در افراد دیابتی که مستعد به بیماری های عروقی و قلبی هستند را افزایش می دهد.


بیشتر بدانیم : 10 داروی گیاهی مناسب افراد دیابتی


 

ورزش :

ورزش موجب بهبود سوخت وساز در بدن می شد علاوه بر این در روحیه ی افراد تاثیر مثبتی دارد ورزش های روزمره مانند پیاده روی باعث می شود که بدن از هورمون انسولین استفاده کند و میزان قند خون را پایین بیاورد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 روزانه 30 دقیقه در اکثر روز های هفته و چه بهتر هر روز طبق یک برنامه منظم ورزش های ملایم را انجام دهید. و بهتر است درباره ی نوع ورزش و مدت زمان ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش استرس :

داشتن استرس باعث افزایش فشار خون و افزایش قند خون می شود. پس با کنترل استرس به سلامتی خود کمک کنید. انجام ورزش هایی مثل یوگا یا صحبت کردن با دوست میتواند استرس را در افراد کاهش دهد.

 

وعده های غذایی بیشتر با حجم کمتر

وعده های غذایی خود را کم حجم تر کنید ولی تعداد دفعات مصرف را افزایش دهید مثلا 5 یا 6 وعده ی غذایی در طول روز در زمان های معین مصرف کنید این کار موجب می شود بدن در زمینه فرآیندهای گوارشی فعال باقی بماند که حساسیت به انسولین را افزایش می دهد. پژوهش های جدید نشان داده یک صبحانه پر انرژی و شامی کم انرژی می تواند به کاهش هایپرگلیسمی (افزایش قند خون) در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

 

مصرف میوه ها وسبزیجات

بدن افراد به مواد غذایی مختلف به صورت متفاوت واکنش نشان می دهد میوه ها و سبزیجات از عناصر غذایی مهم برای بیماران مبتلا به دیابت محسوب می شوند. لازم است بعد از مصرف میوه ها و سبزیجات جدید قند خون خود را بررسی کرده ومتوجه شوید که نسبت به کدام میوه ها و سبزیجات حساس هستید و بدن چه واکنشی در مقابل مصرف مواد غذایی جدید از خود نشان می دهد تا به یک برنامه غذایی مفید و مناسب خود دست یابید.

 

 

 

 

  محصولات پیشنهادی