ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
گیاهان دارویی مفید برای درمان دیابت
مرداد 17

گیاهان دارویی مفید برای درمان دیابت

 

دیابت یکی از شایع ترین بیماری ها عصر حاضر است که نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. در بیماری دیابت به علت ترشح ناکافی انسولین که یکی از مهم ترین هورمون های بدن به حساب می آید، میزان قند خون از حد طبیعی خارج می شود. این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی، آسیب به اعصاب می تواند زندگی فرد را به خطر اندازد. از زمان قدیم، گیاهان متفاوتی برای درمان دیابت به کار می رفت که ازنظر علمی نیز تأثیر آن ها ثابت شده است. در این مطلب به تعدادی از این گیاهان اشاره خواهیم کرد.

 

دارچین

دارچین علاوه بر خواص درمانی فوق العاده دارای ترکیبات بیولوژیکی فعالی است که برای کنترل قند خون در دیابتی ها مؤثر می باشد. بر اساس بررسی های انجام شده مصرف چند گرم دارچین در روز می تواند به کنترل قند خون کمک کند. علاوه بر این استفاده از دارچین سبب کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خون فرد می شود. 

 

خیار تلخ

میوه خیار تلخ حاوی ماده ‌ای شبیه انسولین است و مصرف روزانه حدود 60 گرم شیره این گیاه به کاهش مختصر قندخون منجر می ‌شود. این میوه در نواحی گرمسیر رشد می کند و به عنوان دارو و غذا در آمریکای جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

ترخون‎‎

‎مصرف ترخون مقاومت به انسولین و پرخوری در افراد ‏دیابتی را کاهش می‌دهد. این گیاه در دو نوع فرانسوی و آمریکایی موجود می باشد اگرچه نوع فرانسوی آن تأثیر بیشتری در کاهش قندخون داشته اما به آسانی تکثیر نمی شود.

 

زنجبیل

بر اساس نتایج منتشرشده در مجله غذاهای گیاهی برای تغذیه انسان، مصرف 3 گرم پودر زنجبیل در روز به مدت یک ماه سبب کاهش چشمگیری در قندخون افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع دو می شود. اگرچه خاصیت درمانی زنجبیل بر هیچکس پوشیده نیست با این حال مصرف زیاد آن برای افراد مبتلا به بیماری فشارخون توصیه نمی شود.

 

گزنه

گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یك داروی كاهنده گلوكز خون معرفی شده است. عصاره برگ گزنه می‌تواند یك نقش حفاظتی در برابر افزایش میزان قندخون و تخریب سلول‌های پانكراس داشته باشد.

 

خار مریم

یکی از مشکلات افراد دیابتی کاهش حساسیت سلول های آنها نسبت به انسولین بوده که سبب افزایش قندخون می شود.  گیاه خار مریم دارای ماده مؤثری به نام سیلی مارین است که استفاده 200 میلی گرم آن در سه وعده در روز سبب افزایش حساسیت سلول‌ ها به انسولین و کاهش قندخون ناشتا می ‌گردد.