ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
قبل از عمل سیاتیک به این 5 سوال پاسخ دهید.
مرداد 10

قبل از عمل سیاتیک به این 5 سوال پاسخ دهید.

 

سیاتیک عموما به عنوان درد شدید در ناحیه پشت پا شناخته شده است که از ناحیه انتهایی کمر شروع شده و معمولا در هر دو پا گسترش می یابد. این درد ناشی از التهاب عصب سیاتیک در پشت کمر است  که در اصطلاح پزشکی به آن radiculopathy کمری می گویند. حرکت دیسک بین مهره ای فشار وارد شده به عصب سیاتیک را افزایش داده و عضلات باسن را درگیر می کند.

علت ایجاد درد سياتيك به دلیل ایجاد فشار به عصب سیاتیک و یا وارد آمدن ضربه به ناحیه کمر می باشد. در حقیقت سیاتیک نشانه ای از مشکلی دیگر است که در ناحیه آسیب دیده ایجاد شده است. در حقیقت حرکت دیسک بین مهره ای که بسیار دردناک می باشد عضله باسن را درگیر می کند.

جراحی به عنوان یکی از گزینه های درمان سیاتیک شناخته شده است اما اگر شما به تازگی به این بیماری مبتلا شده اید نباید به جراحی به عنوان اولین درمان نگاه کنید. بنابراین در ابتدا ما از شما می خواهیم که قبل از هر اقدامی به این سوالات پاسخ دهید.

 

آیا می دانید علت درد سیاتیک شما چیست؟

 

سیاتیک می تواند علل متفاوتی داشته باشد، که برخی از آنها می تواند با اندکی درمان بهبود یابد. بنابراین قبل از انجام جراحی بهتر است علت این بیماری را ریشه یابی کنید تا مجبور به پرداخت هزینه های زیاد نشوید. در ابتدا بهتر است بدانید چه عاملی سبب التهاب عصب سیاتیک شما شده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- وجود دیسک در کمر:  فشارهای تدریجی یا ناگهانی که به دیسک وارد می شود می تواند سبب پارگی دیسک شود و به عصب سیاتیک فشار وارد کند.

- محدود شدن فضای داخلی کانال نخاعی (افزایش فشار به ستون فقرات)

- پوسیدگی ستون فقرات: ستون فقرات شما می تواند به سبب پوسیدگی، ساییده و پاره شوند که ممکن است منجر به ایجاد استخوان اسپور در این ناحیه گردد.

- کیست یا تومور در ستون فقرات

اگر چه بیشتر این عوامل با جراحی قابل درمان است اما نباید به جراحی به عنوان اولین درمان نگاه کرد. علاوه بر این، درد Sciaticalike  ممکن است از تحریک عصب سیاتیک توسط عضله piriformis در باسن ایجاد شود. این بیماری به نام سندرم پریویریس نامیده می شود و به ندرت به جراحی نیاز دارد.

 

درد سیاتیک بر کیفیت زندگی شما چه تاثیری دارد؟

 

 درد سياتيك ممكن است از طريق پشت ران تا انتهای پا ادامه یابد. این درد می تواند چند روز یا چند هفته طول بکشد که می تواند باعث ناراحتی در شما گردد و انجام ساده ترین کارها را برایتان غیر قابل تحمل سازد. به طور مثال اگر شما به درد سیاتیک مبتلا باشید ممکن است رانندگی کوتاه مدت هم برای شما دشوار باشد.


در نظر داشته باشید که وجود درد سیاتیک چقدر بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته است. اگر در زمان کار، تفریح، زندگی اجتماعی یا روابط خود از این درد رنج می برید ممکن است زمان مناسبی برای فکر کردن به عمل جراحی باشد.


اگرچه سیاتیک به عنوان یک التهاب عصبی شروع می شود، اما در نهایت می تواند به آسیب عصبی منتهی شود. اگر عصب سیاتیک آسیب دیده باشد، ممکن است باعث بیحسی، سوزن شدن و در موارد شدیدتر ضعف در زانو یا پاها شود.  بنابراین هرچقدر برای درمان آن دیرتر اقدام کنید زمان بیشتری طول می کشد تا بی حسی و ضعف پا از بین برود و این امکان وجود دارد که این دردها به صورت دائمی با شما بمانند.

 

چه درمان هایی را امتحان کرده اید؟

 

بسته به علت درد سیاتیک، راه های متفاوتی به غیر از جراحی وجود دارد که از جمله می توان به داروهای تسکین دهنده درد، تزریق استروئید، فیزیوتراپی، آب درمانی، بلوکه کننده های عصبی می توان اشاره کرد. برخی از این روش های می تواند برای شما کارآمد باشد و برخی دیگر برای شما مناسب نباشد. هر پزشک درمان مشخصی را برای درد سیاتیک تجویز می کند بنابراین بهتر است قبل از تصمیم برای عمل جراحی به یک پزشک توانبخشی مراجعه کنید. از آنجاییکه هر فرد درد را به صورت متفاوتی تجربه می کند بنابراین ترکیبی از درمان های می تواند برای شما مفید باشد.
 

 

هدف شما برای درمان سیاتیک چیست؟


زمانیکه شما از درد زیادی رنج می برید تصمیم گیری برای انجام جراحی می تواند دشوار باشد بنابراین حتما با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید تا در مورد شرایط شما پس از جراحی، درد شما و محدودیت های پس از جراحی آگاهتان کنند. اگرچه اکثر افراد بعد از عمل جراحی سیاتیک تا 90 درصد بهبودی حاصل می کنند و درد آنها کاهش می یابد اما با اینحال هیچکس نمی تواند به شما تضمین دهد که جراحی درمان قطعی شما می باشد.  در میزان درد خود را تجربه می کنند، هیچکسی نمی تواند این را تضمین کند. کم خونی به عنوان یکی از بیماری های رایج پس از عمل جراحی سیاتیک می باشد. علاوه بر این این احتمال وجود دارد که درد سیاتیک در مهره دیگری اتفاق افتد.

 

بسته به نوع عمل جراحی سیاتیک، اکثر افراد می توانند روز بعد راه روند و بهبودی کامل معمولا دو تا چهار هفته طول می کشد. اگرچه جراحی به عنوان یکی از روش های تهاجمی برای درمان سیاتیک می باشد اما بهبودی آن می تواند سریع باشد.

 

ریسک عمل جراحی چیست؟

 

مانند اغلب جراحی هایی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند، جراحی سیاتیک نیز با خطر لخته شدن خون و حمله قلبی همراه است. عفونت های پس از عمل جراحی نیز از جمله عوارض پس از جراحی است.  از آنجاییکه این عمل بافت های اطراف اعصاب نخاعی را درگیر می کند امکان آسیب های عصبی وجود دارد.


علاوه بر خطرات کلی جراحی، ممکن است عوامل خطرسازی بر سبک زندگی یا وضعیت سلامتی شما تاثیر داشته باشد. مطالعات نشان داده اند که عواملی مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا، دیابت و مدت زمان درد سیاتیک قبل از عمل جراحی ممکن است بر نتیجه جراحی تاثیر بگذارد. بنابراین اگر به طور جدی تصمیم برای انجام جراحی سیاتیک دارید در ابتدا تمامی علائم فیزیکی خود را با پزشک مطرح کنید و از پزشکتان بخواهید تمامی عواملی را که ممکن است بر تصمیم شما تأثیر بگذارد را برای شما بازگو کرده تا ارزیابی مناسبی را داشته باشید.

 

 محصولات پیشنهادی