ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چگونه لاغری دیابت نوع دو را درمان می کند؟
مرداد 14

چگونه لاغری دیابت نوع دو را درمان می کند؟

 

دیابت نوع 2 زمانی رخ می دهد که پانکراس به میزان لازم انسولین ترشح نمی کند از آنجاییکه انسولین سبب تنظیم قندخون می گردد بنابراین عدم ترشح آن در بدن سبب افزایش قندخون در فرد می گردد. زمانیکه سلول های بتای موجود در پانکراس انسولین ترشح می کنند این فرایند در دو مرحله انجام می شود مرحله اول یک انفجار کوتاه در سطح انسولین رخ می دهد که 10 دقیقه زمان می برد. افراد مبتلا به دیابت نوع دو معمولا این روند را تجربه نمی کنند.  بسیاری از افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا می شوند براین باورند که این بیماری به صورت همیشگی و مدام همراه آنها خواهد ماند. اما با تحقیقات انجام شده محققان دریافتند که کاهش وزن می تواند به عنوان یکی از عوامل کنترل و بهبود دیابت در فرد باشد. بسیاری از پزشکان معتقداند که هیچ درمانی برای از بین بردن دیابت وجود ندارد و تنها می توان این بیماری را کنترل کرد و از پیشرفت آن جلوگیری کرد اما یافته های جدید حاکی از آن است که رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن می تواند به عنوان یکی از روش های کنترل و درمان دیابت برای افراد دیابتی باشد. اما شاید این سوال برای شما مطرح باشد که چرا با کم کردن وزن امکان درمان دیابت نوع دو فراهم می گردد؟!

محققان در دانشگاه نیوکاسل انگلیس تحقیقات متعددی در این زمینه انجام داده اند و نتایج این تحقیق در مجله Cell Metabolism به چاپ رسیده است

 

کاهش وزن نرمال کننده قند خون

 

در این مطالعه محققان افرادی را که به دیابت نوع 2 مبتلا بودند در یک دوره 6 ساله مورد آزمایش و بررسی قرار دادند. بنابراین داوطلبان به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم بندی شدند. هر دو گروه تحت مراقبت های درمانی دیابت قرار داشتند ولی گروه دوم علاوه بر مراقبت های درمانی، تحت یک رژیم غذایی شدید نیز قرار گرفتند.

پس از یک سال از شروع این تحقیق 46 درصد افرادی که برنامه غذایی کاهش وزن داشتند سطح قند آنها در وضعیت مطلوبی قرار گرفت و بهبود یافتند. بر اساس نظر محققان سایر افراد گروه دو که رژیم غذایی داشتند اما سطح قند آنها تغییر نکرده بود تغییر وزنی نیز در آنها دیده نشده بود و این سوال برای محققان ایجاد شد که چرا متابولیسم بدن این افراد با انجام رژیم غذایی تغییری نکرده است؟!

تیلور و تیم تحقیقاتیش معتقداند افرادیکه نسبت به رژیم غذایی پاسخ مناسبی دریافت کردند در واقع سلول بتا موجود در پانکراس آنها که به تولید، ذخیره و انتشار انسولین اختصاص دارد بهبود یافته و به عملکرد طبیعی خود بازگشته است. دستیابی به این واقعیت چالش جدیدی را پیش روی محققان قرار داد. متخصصان همیشه بر این باور بودند که در دیابت نوع 2 سلول های بتای موجود در پانکراس نابود می شوند که این امر موجب پیشرفت بیماری می گردد. اما نتایج این تحقیق نشان داد که کاهش وزن مناسب در زمان تشخیص دیابت نوع دو می تواند سلول های بتا را نجات دهد.

 

آیا سلول های بتای پانکراس دخیل هستند؟

 

تیلور و تیم تحقیقاتی برای پاسخگویی به این پرسش ابتدا عوامل مختلف متابولیک همچون چربی کبد، چربی پانکراس، غلظت خون تری گلیسیرید و عملکرد سلول های بتا را مورد بررسی قرار دادند. برای بررسی این عوامل گروهی متشکل از 64 شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیقات حاکی از آن بود کسانیکه وزن آنها کاهش مطلوبی را داشته است چربی کبد و پانکراس آنها نیز کاهش یافته و مقدار تری گلیسیرید خون آنها پایین آمده است.   

نتایج این تحقیق حاکی از آن بود که کاهش وزن می تواند به بهبود متابولیسم چربی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. با این حال، افرادی که سلول های بتای آنها به طور کامل از دست رفته است ممکن است پاسخ مناسبی را دریافت نکنند. اگرچه نتایج این تحقیق امید به درمان دیابت نوع دو را بالا می برد اما محققان بر این باورند که نمی توان نتایج این تحقیق را به عنوان نتیجه نهایی در نظر گرفت زیرا این نتایج تنها در یک گروه خاص و طی یکسال مورد ارزیابی قرار گرفته است. بنابراین برای دستیابی به نظرهای قطعی بهتر است آزمایش های بلندمدتی را بر روی گروه بزرگتری از افراد دیابتی انجام داد.
 

منبع: medicalnewstoday

 

 محصولات پیشنهادی