ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی توسط مانیتور ضربان قلب در گوشی های هوشمند
شهریور 23

تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی توسط مانیتور ضربان قلب در گوشی های هوشمند

 

فیبریلاسیون دهلیزی زمانی اتفاق می افتد که قسمت بالای حفره های قلب به لرزش درآمده و ضربان قلب بالا می رود. در صورت وجود لخته خونی، این لرزش سبب حرکت آن شده و از طریق رگ های خونی به مغز ارسال می گردد که این امر سبب سکته مغزی در فرد می شود. احتمال سکته مغزی در افراد دارای فیبریلاسیون دهلیزی 5 برابر بالاتر از دیگران است. پزشکان معمولا این بیماران را در معرض تهوع و استفراغ قرار داده تا از لخته شدن خون جلوگیری کنند.

 بیمارانی که مشکوک به داشتن فیبریلاسیون دهلیزی هستند به پزشک متخصص قلب مراجعه می­کنند. پزشک با قرار دادن 12 الکترود بر روی سینه و اندام بیمار سیگنال الکتروکاردیوگرام را ثبت می کنند. حتی بیماران دارای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است تنها یک یا دو بار در سال به پزشک مراجعه کنند.در بیمارانی که دارای اختلال خاصی به نام تاکیکاردی پاروکسیسمال دهلیزی هستند تعداد آزمایش کم سبب عدم تشخیص سریع بیماری می گردد. امروزه بیماران برای تشخیص سریع آریتمی های قلبی می توانند یک مانیتور قلبی خریداری کرده و با نصب آن در پشت گوشی های هوشمند، ضربان قلب خود را بررسی کنند.

کاربر برای استفاده از این وسیله دو انگشت هر دست خود را بر روی پد الکترودی فشار میدهد. دستگاه با تشخیص  تغییرات ظرفیت الکتریکی در پوست که منعکس کننده الگوی الکتریکی ماهیچه های قلب است سیگنال الکتروکاریوگرام فرد را ثبت میکند. ضربان قلب بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می شود.

علاوه بر این امکان ارسال نتایج توسط فضای ابری برای بررسی توسط پزشک وجود دارد. در هر بار استفاده از دستگاه امکان ثبت 30 ثانیه سیگنال الکتروکاردیوگرام برای تعیین طبیعی و غیر طبیعی بودن ضربان قلب وجود دارد.

اگرچه این دستگاه دارای کاربری آسان می باشد اما این احتمال وجود دارد که در آینده منسوخ شود. برای نمونه شرکت اپل با طراحی ساعت هوشمند امکان ثبت ضربان قلب در هنگام ورزش را فراهم کرده است.

منبع: sciencedaily

 

 

 

 محصولات پیشنهادی