ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
ویتامین های مورد نیاز افراد دیابتی
مهر 14

ویتامین های مورد نیاز افراد دیابتی

 

افراد مبتلا به دیابت نیازمند رژیم غذایی خاصی هستند. بسیاری از ویتامین های مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی تامین می گردد بنابراین به دلیل کاهش مصرف برخی از مواد غذایی در رژیم افراد دیابتی نیاز به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی بسیار احساس می گردد. استفاده از گیاهان دارویی برای  کنترل دیابت یکی از روش های رایج در میان مردم می باشد اما آشنایی با ویتامین های مورد نیاز بدن و تامین آنها می تواند پیش از هر اقدامی به کنترل دیابت در فرد کمک کند.  

 

ویتامین B12

ویتامین B12 برای ساخت گلبول های قرمز، عملکرد مغز و سنتز DNA حیاتی می باشند.علاوه بر این ویتامین B12 برای عملکرد مطلوب سیستم گوارش ضروری می باشد. در افراد دیابتی عصب های حسی نواحی دست و پا درگیر می شود که این امر سبب افزایش سوزن سوزن شدن در این نواحی می شود. در صورتیکه بیمار دیابتی با کمبود ویتامین B12 روبرو شود علائم بیماری را بیشتر حس می کند. علاوه بر این مصرف طولانی مدت داروهای دیابتی می تواند سبب کمبود ویتامین بی 12 در بدن فرد شود. این ویتامین در محصولات حیوانی مانند ماهی، شیر، گوشت و تخم مرغ وجود دارد اما با اینحال می توان از مکمل های B12 که در داروخانه ها وجود دارد استفاده کرد. مصرف این مکمل ها باید زیر نظر پزشک متخصص و بر اساس نیاز فرد دیابتی صورت گیرد.

 

منیزیم

منیزیم به سیستم ایمن بدن ما کمک می کند تا عملکرد مطلوبی داشته باشد. وجود میزان کافی از این ماده در بدن انسان  سبب افزایش استحکام استخوان ها، تنظیم ریتم قلبی و جذب مواد مغذی موجود در مواد غذایی می گردد. با مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع دو محققان دریافتند که منیزیم موجود در نمونه خونی این افراد کم است. کمبود این ویتامین در بدن افراد دیابتی مقاومت به انسولین را در آنها ایجاد می کند که این امر مانعی برای کنترل دیابت آنها محسوب می شود. از سوی دیگر، مصرف منظم منیزیم خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. منیزیم در مواد غذایی همچون سبزیجات، حبوبات و لوبیا، برنج، گندم، دانه ها و آجیل یافت می شود. علاوه بر این مکمل های منیزیم به صورت خوراکی در داروخانه ها موجود می باشد.

 

ویتامین D

بر اساس مطالعات انجام شده ارتباط دقیقی میان مصرف ویتامین D و دیابت وجود دارد. کمبود ویتامین D  سبب پیشرفت دیابت در فرد می گردد. براساس مطالعه اخیر انجام شده در دانمارک، سطح پایین ویتامین D در افراد مبتلا به دیابت خطر مرگ و میر را در این افراد افزایش می دهد. نتایج این تحقیق حاکی از این است که کمبود ویتامین D در بسیاری از افراد مبتلا به دیابت وجود دارد.

کلسیم که به عنوان ماده اصلی ساخت استخوان ها شناخته شده است برای جذب در بدن نیاز به ویتامین دی دارد. ویتامین D به صورت طبیعی در زرده تخم مرغ، ماهی و محصولات لبنی یافت می شود. بسیاری از افراد با نشستن در برابر خورشید به مدت 15 تا 20 دقیقه در روز این ویتامین را دریافت می کنند.


بیشتر بدانیم : کاهش مرگ و میر بیماران قلبی با مصرف ویتامین D


 

ویتامینC

میزان ویتامین C موجود در نمونه خونی افراد مبتلا به دیابت غالبا کم می باشد. ویتامین C می تواند حساسیت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع دو افزایش دهد. این ویتامین در بسیاری از میوه ها و سبزیجات همچون گوجه فرنگی، فلفل، پرتقال، کیوی، توت فرنگی، اسفناج و اسکواش زمستانی فراوان می باشد. افزایش مصرف ویتامین C باعث کاهش میزان سوربیتول در بدن می شود که می تواند در هنگام انباشته شدن در بدن مضر باشد و سبب ایجاد رتینوپاتی و آسیب کلیه شود.

 

ویتامین E

ویتامین E در اکسیژن رسانی به خون کمک می کند، با سموم بدن مبارزه کرده و کارایی انسولین را بهبود می بخشد. مصرف مکمل ویتامین E برای جلوگیری از افزایش رادیکال های آزاد مفید می باشند. وجود رادیکال های آزاد در بدن به سلول ها آسیب وارد می کند و باعث پیری زودرس در فرد می شود. بنابراین مصرف ویتامین E از این امر جلوگیری می کند. افزایش مصرف ویتامین E موجب کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و بهبود کنترل قند در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می گردد.  مکمل های ویتامین E می تواند به صورت خوراکی مصرف شوند همچنین به صورت طبیعی در دانه های آفتابگردان، بادام، فندق، کاج، آجیل و آووکادو یافت می شود.


 

اگر شما به بیماری دیابت مبتلا هستید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی را پیدا کنید که برای بدن شما مناسب می باشد. مصرف مکمل های رژیم غذایی می تواند در کنترل دیابت و جلوگیری از عوارض بالقوه  آن تاثیرگذار باشند.

 


 محصولات پیشنهادی