تـخفیفات ویژه جشنواره زمستانی سروش طب

ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
آنچه افراد مبتلا به فشارخون بالا نمی دانند!
شهریور 21

آنچه افراد مبتلا به فشارخون بالا نمی دانند!

 

بر اساس آمار جهانی بیماری فشارخون به عنوان یکی از مهمترین علل مرگ زودرس شناخته شده است. فشارخون بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری های کلیوی را افزایش می دهد. بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2025  حدود 1.56 میلیارد فرد بزرگسال در معرض فشار خون بالا خواهند بود.

تشخیص فشارخون بالا یکی از دغدغه های اصلی بیماران و متخصصان بهداشت می باشد. تشخیص فشارخون بالا، پیشگیری از ابتلا به فشارخون و نحوه صحیح اندازه گیری فشارخون از جمله مواردی است که بسیاری از بیماران و متخصصان بهداشت با آن درگیر می باشند.
 

 

تعریف فشارخون

 

هر بارکه عضله قلب منقبض می شود، خون به داخل شریان ها منتقل می شود و بافت ها و اندام های بدن با خون حاوی اکسیژن پر می شوند. برای اندازه گیری فشارخون از فشار داخل شریان ها استفاده می کنند. برای توضیح بیشتر می توان فشار داخل شریان ها را با فشار آب داخل یک شلنگ مقایسه کرد با این تفاوت که دیواره شریان ها از بافت زنده تشکیل شده است

برای گزارش فشارخون هر فرد از دو عدد استفاده می شود. برای مثال اگر فشارخون شما 80/125 میلیمتر جیوه است بدین معناست که که فشار سیستول شما که فشاری است که در زمان انقباض قلب و اتشار خون به داخل رگ ها رخ می دهد 125 میلیمتر جیوه است و فشار دیاستول شما که در زمان استراحت قلب رخ می دهد 80 میلی متر جیوه می باشد.  
 

 

تعریف فشار خون طبیعی و فشار خون بالا


به طور کلی فشارخون به 4 دسته فشار طبیعی، فشارخون بالا، پرفشاری مرحله 1 و پرفشاری مرحله 2 تقسیم می گردد که در ادامه به محدوده آنها اشاره می گردد.

- فشار خون طبیعی: فشار خون سیستولیک پایین تر از 120 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک کمتر از 80 میلی متر جیوه

- فشار خون بالا: فشار خون سیستول 139-120 میلی متر جیوه و فشار دیاستول 89-80 میلی متر جیوه  

- پرفشاری خون مرحله 1: فشار خون سیستول 159-140 میلی متر جیوه و فشار دیاستول 99-90 میلی متر جیوه  

- پرفشاری خون مرحله 2: فشار خون سیستول بالاتر از 160 میلی متر جیوه و فشار دیاستول بالاتر از 100 میلی متر جیوه  

بر اساس طبقه بندی اعلام شده توسط انجمن قلب و عروق آمریکا در سال 2017، سطوح فشارخون به 5 دسته طبقه بندی می گردد که در ادامه به  توضیح آن می پردازیم.

- فشار خون طبیعی: فشار خون کمتر از 80/120 میلی متر جیوه

- فشار خون بالا: فشار خون سیستول 129-120 میلی متر جیوه و فشار دیاستول کمتر از 80 میلی متر جیوه  

- فشارخون مرحله 1: فشار خون سیستول 139-130 میلی متر جیوه و فشار دیاستول 89-80 میلی متر جیوه  

- فشارخون مرحله 2: حداقل فشار خون سیستول 140 میلی متر جیوه و حداقل فشار دیاستول 90 میلی متر جیوه  

- فشارخون بحرانی: فشارخون سیستولیک بالای 180 میلی متر جیوه و فشار دیاستول بیش از 120 میلی متر جیوه

 

افرادی که به فشارخون بحرانی مبتلا هستند نیازمند تغییر داروی مصرفی به منظور کنترل سریع فشارخون هستند. بر اساس دستورالعمل ارائه شده توسط کالج پزشکی آمریکا، فشارسیستولیک نرمال برای افراد مسن بالای 60 سال  باید کمتر از 150 میلی متر جیوه باشد.
 

 

تغیرات فشارخون با افزایش سن

 

بر اساس تحقیقات انجام شده فشارخون سیستول در مقایسه با فشار دیاستول با افزایش سن تغییرات بیشتری دارد. از آنجاییکه فشار سیستول با افزایش سن افزایش یافته و فشار دیاستول بدون تغییر می ماند( در برخی موارد افزایش سن سبب کاهش فشار دیاستولیک می گردد) بنابراین اختلاف فشار خون سیستولیک و دیاستولیک با افزایش سن افزایش می یابد. در تمام رده های جنسی و نژادی فشارخون با افزایش سن به طور قابل توجهی افزایش می یابد. بر اساس آمار ارائه شده، در هر دوره 10 ساله فشارخون حدود 5 درصد افزایش می یابد.

 

الگوی چرخشی فشارخون

 

فشارخون شما در طول شبانه روز دارای سیر صعودی و نزولی می باشد. در طول شب و در زمان خواب فشار خون پایین می آید و زمانیکه صبح از خواب بیدار می شوید فشار رو به افزایش می رود. فشارخون در زمان ظهر به اوج می رسد و در زمان عصر دوباره شروع به کاهش می کند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، بسیاری از حوادث قلبی- عروقی در صبح زود اتفاق می افتد. بنابر الگوی مطرح شده در نمودار فوق می توان گفت که افزایش فشار خون در اوایل صبح ممکن است به شروع حوادث قلبی عروقی کمک کند.

 

اندازه گیری دقیق فشار خون
 

اندازه گیری دقیق فشارخون در برخی بیماران بسیار ضروری است. برای اندازه گیری دقیق فشار نیازبه یک فشارسنج کالیبره شده و یک کاف مناسب ضروری می باشد.برای دستیابی به یک فشارخون دقیق  فاکتورهای بسیاری دخیل می باشند. برای مثال بیمار باید بر روی صندلی نشسته و تکیه دهد و پاها بدون حرکت باشد. در صورتیکه فرد در حالت استراحت نبوده و تکیه گاه مناسبی نداشته باشد فشار سیستولیک می تواند از 2 تا 8 میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک تا 6 میلی متر جیوه افزایش می یابد.
در زمان اندازه گیری فشارخون فرد باید سکوت کند زیرا صحبت کردن سبب افزایش  15-8 میلی متر جیوه از فشارخون واقعی می گردد.

 

موارد دیگری که در زمان اندازه گیری فشارخون باید رعایت کنید:

- از نوشیدن مواد کافئین دار 30 دقیقه قبل از اندازه گیری فشارخون خودداری کنید.

- در زمان اندازه گیری بازوی خود را هم راستا با قلب قرار دهید.

- کاف فشارسنج باید حداقل 80% بازوی شما را پوشش دهد بهتر است کاف را بر روی پوست خود ببنید و از قرار دادن آن روی پیراهن جلوگیری کنید.

 

استراتژی های اندازه گیری به منظور تشخیص فشار خون بالا
 

برای تشخیص فشار خون بالا سه روش اندازه گیری گوناگون وجود دارد:

- اندازه گیری فشار خون به صورت متحرک در آمبولانس

- اندازه گیری فشار خون در منزل

- اندازه گیری فشار خون در مطب

اگرچه دقیق ترین اندازه گیری فشارخون در مطب پزشک و زیر نظر متخصص انجام می شود اما با اینحال برخی افراد که به پرفشاری روپوش سفید معروف هستند سنجش فشارخون در مطب پزشک راه مناسبی برای آنها نمی باشد. در ادامه شرایط پرفشاری روپوش سفید بیان می گردد.

 

 

پرفشاری روپوش سفید(White Coat Hypertension)

 

بهتر است بدانید که فشارخون افراد یک مقدار ثابت نیست و در طول روز بر اساس شرایطی که اطراف ما اتفاق می افتد تغییر می کند. برخی از افراد که فشار خون نرمالی دارند در زمان مراجعه به پزشک فشارخون آنها افزایش می یابد که متخصصان به این پدیده فشارخون بالای روپوش سفید می گویند. این پدیده به سبب استرس و اضطراب ایجاد شده در زمان اندازه گیری فشارخون در مطب دکتر رخ می دهد. برخی اوقات تاثیر روپوش سفید آنچنان قدرتمند است که امکان اندازه گیری فشارخون طبیعی فرد در مطب پزشک غیرممکن می گردد.  بنابراین این افراد باید فشارخون خود را در منزل و در محیطی آرام اندازه گیری کنند تا اثرات محیطی بر روی فشارخون تاثیر نداشته باشند. افراد مبتلا به فشارخون بالای روپوش سفید ممکن است با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی روبرو شوند بنابراین باید برای کنترل سلامتی خود تحت نظر پزشک متخصص باشند.  
اثر white coat Hypertension ممکن است سال ها در فرد وجود داشته باشد و به سبب عدم اندازه گیری فشارخون در مطب هیچگاه تشخیص داده نشود.

 

 

اندازه گیری فشارخون گردشی (ABPM)
 

معمولا فشارخون توسط یک دستگاه کوچک دیجیتالی اندازه گیری می شود. این دستگاه توسط یک کمربند در اطراف بدن بیمار متصل می گردد و از سوی دیگر از طریق کاف به بازوی بیمار وصل می گردد. این فشارسنج در مدت زمان 24 تا 48 ساعت در بازه زمانی مشخص فشارخون بیمار را اندازه گیری می کند. بازه زمانی اندازه گیری فشار در طول روز هر 20-15 دقیقه یک بار و در طول شب 60-30 دقیقه یکبار می باشد.

 

 

مقادیر طبیعی فشارخون گردشی

 

دستگاه دیجیتالی مورد استفاده در آمبولانس میانگین 24 ساعته فشارخون را ثبت می کند. مقدار طبیعی میانگین فشارخون 75/115 میلی متر جیوه می باشد. در صورتیکه میانگین فشارخون بیمار در بازه 24 ساعته بیش از 75/125 باشد فرد به فشارخون بالا مبتلا می باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته فشار خون نرمال فرد در صبح نباید بیش از 85/135 میلیمتر جیوه و در طول شب نباید بیش از 70/120 باشد.

 


اندازه گیری فشارخون در منزل

 

برای اندازه گیری فشارخون در منزل از فشارسنج های دیجیتالی استفاده می کنند. فشار اندازه گیری شده توسط این دستگاه با فشار اندازه گیری شده توسط دستگاه های گردشی در آمبولانس نزدیکی بیشتری دارند. برای کنترل فشارخون بیمار باید اندازه گیری ها به صورت متوالی در صبح و عصر در طول یک هفته انجام شود. البته توجه داشته باشید که عواملی مانند مصرف کافئین، سیگار کشیدن و ورزش می تواند بر فشارخون فرد تاثیرگذار باشد.

 

 

 محصولات پیشنهادی