ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
علت خواب رفتن دست ها در زمان خواب چیست؟
شهریور 13

علت خواب رفتن دست ها در زمان خواب چیست؟

 

آیا تا بحال در زمان خواب احساس مورمور شدن و سوزن سوزن شدن در دست خود داشته اید؟ آیا زمانیکه از خواب بیدار می شوید حس می کنید که دست شما برای مدت طولانی به خواب رفته است و هیچگونه حسی در آن ندارید؟ اصطلاح پزشکی که برای این احساس استفاده می شود پارستزی paresthesia نام دارد. علت های گوناگونی برای این امر وجود دارد که برخی از آنها خوش خیم هستند و نیاز به پیگیری جدی ندارند اما برخی از علت ها نیاز به درمان دارند.

دست شما در هر زمانی از روز و شب می تواند به خواب رود اما اغلب مردم این احساس را در طول شب و زمانیکه از خواب بیدار می شوند تجربه می کنند. عوامل بسیاری در این زمینه دخیل هستند. در این مقاله به بررسی علل رخداد این امر و روش های درمانی آن می پردازیم.

 

پارستزی چیست؟
 

موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی در ایالات متحده، پارستزی را به عنوان "احساس سوزش یا خستگی" توصیف می کند که بیشتر در اندام ها، دست ها و پاها اتفاق می افتد.

مردم عموما برای تعریف پارستزی از اصطلاحاتی همچون مورمور شدن و یا بی حسی در اندام ها استفاده می کنند. خواب رفتن دست یکی دیگر از تعابیر رایج مورد استفاده در میان مردم می باشد. پارستزی در تمام طول روز می تواند رخ دهد اگرچه این احساس همراه با درد نیست اما برای فرد ناراحت کننده می باشد.

 

 

علت خواب رفتن دست ها در طول شب
 

بسیاری از افراد دوره های کوتاه مدت بیهوشی و خواب رفتگی را تجربه کرده اند. برخی اوقات نحوه نشستن فرد در خواب رفتن اندام های آن تاثیرگذار است برای مثال زمانیکه شما بر روی یک اندام خود می نشینید فشار زیادی بر روی عصب های این نواحی وارد می شود و به اصطلاح آن قسمت به خواب می رود. درصورتیکه شما از پوزیشن خود خارج شوید فشار وارد شده بر روی عصب مربوطه از بین می رود و خواب رفتگی شما تمام می شود.

خواب رفتگی های موضعی عموما بی ضرر هستند و معمولا زمانی رخ می دهند که یک عصب تحت فشار مداوم قرار داشته باشد. این اتفاق بیشتر در دست و بازو رخ می دهد که در ادامه به عوامل فیزیولوژیکی این رخداد می پردازیم.

 

سندرم تونل کارپال  (Carpal tunel syndrome)
 

سندرم تونل کارپال یکی از عوامل شایع در ایجاد پارستزی می باشد. انجام حرکت های تکراری با انگشت مانند تایپ کردن و پیانو زدن بر روی عصب مدین فشار زیادی وارد می کند. این عصب در کل بازو وجود دارد و از طریق مچ وارد انگشتان دست می گردد.  سندروم تونل کارپال سبب بی حسی و درد در دست ها می شود که به عنوان یکی از اولین علائم پارستزی بوده و در زمان خواب در دست فرد رخ می دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده در کلینیک Cleveland سندروم تونل کارپال عموماً در زمان خواب رخ می دهد و علت آن خم شدن بر روی مچ دست می باشد.

افرادی که در معرض ابتلا به سندرم تونل کارپال هستنند:

- مشاغلی که نیاز به انجام حرکات تکراری با دست هستند مانند تایپ کردن    
- افراد باردار


 

دیابت

 

افراد مبتلا به بیماری دیابت در معرض آسیب های عصبی هستند که عارضه ای که در این موارد رخ می دهد به نوروپاتی عصبی شناخته شده است. مقادیر بالای قند و چربی در عروق خونی در طول زمان سبب ایجاد نوروپاتی عصبی می شود.

نوروپاتی دیابتی معمولا باعث ایجاد بی حسی و سوزن شدن در پاها می شود اما می تواند بر روی دست ها و بازو نیز تاثیر بگذارند.
 

 

کمبود ویتامین B
 

کمبود ویتامین B می تواند مشکلات مختلفی از جمله کم خونی و سوزن شدن در اندام ها را ایجاد کند. از آنجاییکه بسیاری از افراد خواب رفتن دست را امری طبیعی می دانند بنابراین به دنبال رفع علت آن نیستند.


افراد مستعد در ابتلا به کمبود ویتامین B عبارتند از:

- افراد گیاهخوار

- افراد بالای 50 سال  سن

- افراد مبتلا به اختلالات گوارشی خاص مانند بیماری سلیاک یا بیماری روده التهابی (IBD)

 

 

سایر عوامل نوروپاتی محیطی

 

نوروپاتی محیطی بر روی اندام ها تاثیر می گذارد و با ایجاد آسیب های عصبی منجر به احساس سوزش در دست و پا یا خواب رفتن آنها می شود. عواملی که سبب ایجاد نوروپاتی محیطی می شود:

- اختلال های مصرف الکل

- اختلالات خودایمنی

- مصرف داروهای خاص مانند داروهای شیمی درمانی

- اختلالات مغز استخوان

- عفونت ها، از جمله بیماری HIV

- تومورهایی که بر روی اعصاب  فشار می آورند

 

 

بیماری ام اس (Multiple sclerosis)

 

بر اساس نتایج گزارش شده از انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس در ایالات متحده، بیخوابی و سوزن سوزن شدن دست به عنوان اولین علائمی است که بیماران مبتلا به ام اس تجربه می کنند. علائم این بیماری معمولا بر روی صورت تاثیر می گذارند.  با این حال، براساس ضایعه ایجاد شده در ستون فقرات که به سبب بیماری ام اس در فرد رخ می دهد احساس سوزش در سینه و پا احساس می گردد.  

 

 

سکته مغزی
 

سکته مغزی و حملات ایسکمیک گذرا می تواند باعث سوزش در دست و بازو می شود. در صورتیکه جریان خون به مغز متوقف شود حمله ایسکمیک گذرا رخ می دهد.

سکته مغزی و حملات ایسکمی گذرا می تواند بر عملکرد اعصاب تاثیر گذارد بنابراین در موارد پارستزی دست و پا، احساس بی حسی یا درد شدید احساس گردد.

 

 

راه های پیشگیری از ابتلا به پارستزی

 

همانطور که پیش از این گفته شد عوامل متعددی در خواب رفتن دست و پا در زمان خواب دخیل هستند بنابراین با شناسایی دقیق آنها می توان از بروز آنها جلوگیری کرد. به طور مثال اگر علت سوزن سوزن شدن دست کمبود ویتامین B  در بدن فرد باشد با مراجعه به پزشک و مصرف مکمل های ویتامین B بر اساس نیاز فرد و یا تغییرات در رژیم غذایی می توان این کمبود را جبران کرد.

 

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

 

بسیاری از افرادیکه با مشکل خواب رفتن دست و پا در زمان خواب مواجه هستند نگرانی زیادی ندارند زیرا پس از مدتی احساس سوزش در آنها از بین می رود و علت آن را فشار زیاد وارد شده به عصب دست در زمان خواب می دانند اما در صورتیکه شخص این احساس را به دفعات زیاد تجربه می کند نیاز به مراجعه به پزشک دارد. علاوه بر این در صورت مشاهده علائمی که در ادامه بیان می گردد نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد:

- اختلالات بینایی

- بی حسی یا سوزش صورت

- اختلال در صحبت کردن

- اختلال در راه رفتن

- ضعف بیش از حد یا احساس درد

 

منبع: Medicalnewstoday

 

 محصولات پیشنهادی