ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چگونه مصرف ویتامین D از ابتلا به دیابت جلوگیری می کند؟!
اردیبهشت 11

چگونه مصرف ویتامین D از ابتلا به دیابت جلوگیری می کند؟!

 

محققان دانشگاه سئول و دانشکده پزشکی سن دیگو کالیفرنیا در یک مطالعه اپیدمیولوژیک به تاثیر ویتامین D بر روی احتمال ابتلا به دیابت پرداختند. بر اساس تحقیقات انجام شده کمبود ویتامین D خطر ابتلا به بیماری دیابت را در افراد افزایش میدهد. محققان در طی سال های 1997 تا 1999 حدود 903 فرد بالغ (با میانگین سنی 74 سال) را که نشانه ای ازدیابت در آنها وجود نداشت مورد بررسی قرار دادند. سطح ویتامین D موجود در نمونه خونی افراد شرکت کننده در این آزمایش تا سال 2009 مورد بررسی قرار گرفت. با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که 47 نفر از افراد شرکت کننده به دیابت مبتلا شده اند و 337 مورد در مرحله پیش- دیابت قرار دارند . اگرچه میزان گلوکز خون دسته دوم  بالاتر از حد طبیعی بود اما این مقدار به حدی نبود که بتوان آنها را به دیابت نوع 2 طبقه بندی کرد.

محققان بر این باورند که برای سلامت فرد حداقل میزان 25-هیدروکسی ویتامین D در پلاسمای خون 30 نانوگرم می باشد. اگرچه این مقدار از سطح توصیه شده در سال 2010، 10 نانوگرم بیشتر است با اینحال محققان هنوز بر روی میزان حداقلی این ویتامین در بدن به توافق نهایی نرسیده اند.

آزمایش ها حاکی از این بود که که احتمال ابتلا به دیابت در شرکت کنندگانی که میزان 25- هیدروکسی ویتامین D موجود در پلاسمای خون آنها بیش از ng/ml   30 بود حدود یک سوم و کسانی که 25- هیدروکسی ویتامین D آنها بیش از ng/ml   50 بود حدود یک پنجم می باشد. تحقیقات مزبور نشان داد کسانی که 25- هیدروکسی ویتامین D در آنها کمتر از ng/ml   30 بود به عنوان کمبود ویتامین D شناسایی می شوند و خطرابتلا به دیابت در آنها در مقایسه با افرادی که میزان 25- هیدروکسی ویتامین D در آنها بیشتر از ng/ml   50 است 5 برابر بیشتر می باشد.

علاوه بر این محققان دانشگاه سن دیگو به بررسی ارتباط میان سطح ویتامین D و انواع سرطان ها پرداختند. تحقیقات نشان داد که ویتامین D (تولید شده توسط بدن از طریق قرارگرفتن در معرض آفتاب) و کلسیم ( ویتامین D برای جذب کلسیم در بدن نقش بسزایی دارد) خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

مقدار میانگین نیاز روزانه ویتامین D برای کودکان زیر 1 سال 400 IU، برای سنین 70-1 سال IU و برای افراد بالای 70 سال 800IU می باشد. شایان ذکر است که مصرف ویتامین D برای بانوان باردار و شیرده کمتر از مقدار مذکور می باشد. اگرچه مصرف روزانه ویتامین D خطرناک نمی باشد اما درصورتیکه سطح سرمی خون بیش از 125 ng/ml باشد عوارض جانبی مانند تهوع، یبوست، کاهش وزن، مشکلات ریتم قلبی و آسیب به کلیه را به همراه دارد.

 

 

 محصولات پیشنهادی