تـخفیفات ویژه جشنواره زمستانی سروش طب

ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
سرطان در زنان سبب ابتلا به بیماری های قلبی در دوران بارداری می شود
خرداد 08

سرطان در زنان سبب ابتلا به بیماری های قلبی در دوران بارداری می شود

 

براساس تحقیقات انجام شده در سال 2018 زنانی که در گذشته به سرطان مبتلا بوده اند زمانیکه در دوران بارداری قرار می گیرند خطر ابتلا به بیماری های کشنده قلبی در آنها افزایش می یابد. محققان معتقدند این افراد در دوران بارداری به بیماری قلبی پري پارتوم كارديوميوپاتي (peripartum cardiomyopathy) مبتلا می شوند که نیاز به مراقبت مداوم دارند. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد زنانی که به این بیماری مبتلا شوند امکان پیشرفت سرطان در آنها وجود دارد.

Cardiomyopathy Peripartum  نوعی نارسایی قلبی تهدید کننده است که در آن قلب در زمان بارداری یا پس از زایمان  بزرگ و ضعیف می شود. در صورتیکه درمان این بیماری انجام نگردد 30 درصد زنان فوت کرده و نیمی از آنها بدون درمان بهبود می یابند.

برای بررسی عامل این بیماری در افراد،  207 خانم 1 تا 49 ساله مبتلا به این بیماری مورد بررسی قرار گرفتند. از میان این 207 نفر 13 نفر در 10 سال گذشته به یک نوع سرطان و یکی از آنها به دو نوع سرطان مبتلا شدند. 9 مورد از این سرطان ها قبل از ابتلا به پري پارتوم كارديوميوپاتي و 5 مورد پس از ابتلا به این بیماری صورت گرفته است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته پرفسور Hilfiker-Kleiner معتقد است که احتمال ابتلا به سرطان در زنانی که به پري پارتوم كارديوميوپاتي مبتلا هستند 10 برابر بیشتر از سایر افراد است. حدود 0.66 درصد افرادی که در طول زندگی خود به سرطان های گوناگون مبتلا می شوند در زمان بارداری به Cardiomyopathy Peripartum مبتلا می شوند و 0.33 درصد افرادی که در زمان بارداری به این بیماری مبتلا می شوند چند سال بعد مبتلا به سرطان می شوند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که عوامل ژنتیکی و اپی ژنتیکی وجود دارد که زنان به هر دو بیماری مبتلا می شوند.

در بررسی ثانویه محققان به آنالیز خونی 47 زن مبتلا به Cardiomyopathy Peripartum و 29 زن سالم برای بررسی پپتیدها و پروتئین های مرتبط با سرطان پرداختند. در مقایسه با زنان سالم، مارکرهای سرطانی در زنان مبتلا به پری پارتوم کاردیومیوپاتی، بدون در نظر گرفتن وجود سرطان در گذشته آنها افزایش یافته است.

پروفسور Hilfiker-Kleiner معتقد است: کسانی که در معرض سرطان قرار دارند در معرض خطر ابتلا به نارسایی های قلبی مرتبط با بارداری هستند. این زنان بارداری خطرناکی دارند وبرای بررسی نشانه های نارسانایی های قلبی باید به صورت مداوم مورد بررسی قرار بگیرند. برای بررسی بیماری های زمان بارداری با سرطان نیاز به بررسی ها و اطلاعات بیشتری وجود دارد.

 

منبع: European Society of Cardiology

 

 

 

 

 محصولات پیشنهادی