ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
انواع بالش طبی و راهنمای استفاده از آنها
شهریور 23

انواع بالش طبی و راهنمای استفاده از آنها

 

از جمله عوامل رایج ایجاد درد در ناحیه گردن می توان به فعالیت های روزمره طولانی مدت، اضطراب، ضربه به ناحیه گردن، دیسک و آرتروز گردن  باعث ایجاد درد در ناحیه گردن اشاره کرد. درد ناحیه گردن سبب رنجش افراد در طول روز و عدم راحتی و احساس رنج هنگام خواب میگردد ، استفاده از یک بالشت طبی از نوع فوم دار یا بادی می تواند کمک شایانی به رفع یا کاهش درد این ناحیه و بهبود کیفیت خواب نماید. شایان ذکر است که برای درمان دردهای گردن چه به صورت خفیف باشد و چه به صورت حاد، مراجعه به پزشک الزامی است ولی استفاده از این نوع بالشت های طبی می تواند در کنار درمان های پزشکی، سودمند باشد.

بالشت ها نقش بسیار مهمی در کاهش میزان فشار وارده به مهره های گردن و همچنین قسمت فوقانی ستون فقرات و انحنای آنها را دارد. استفاده از بالشتهای نامناسب، سبب قرارگیری گردن و سر در وضعیت نامناسب نسبت به بدن می شود همین امر سبب فشار آمدن به مهره ها و کشیدگی آنها می شود. استفاده از یک بالشت طبی مناسب، می تواند باعث بهبود گردش خون در بدن، شانه و گردن و همچنین قسمت فوقانی ستون فقرات شود.

آگاهی مناسب نسبت به انواع بالشت های طبی و نحوه استفاده صحیح از آن ها سبب انتخاب مناسب آنها بر اساس نیاز افراد میگردد. هدف ما در این مقاله معرفی بالشت های طبی به منظور انتخاب مناسب ترین بالشت مورد نیاز شما می باشد تا با استفاده از این محصول، نهایت کارایی و آرامش را تجربه کنید.

 

انواع بالشت های طبی

بالشت ارگونومیک

این نوع بالشت سبب حفظ حالت مناسب ستون فقرات در هنگام خواب می گردد. بالشت های ارگونومیک دارای دو ارتفاع غیر همسان در دو سر می باشد که سمت بلندتر آن مناسب برای خوابیدن به پهلو و سمت کوتاه‌تر مناسب برای خوابیدن به پشت است. این بالشت در دو نوع فوم کلاسیک و فوم هوشمند در بازار موجود می باشد. وقتی به یک فوم معمولی نیرو وارد می کنیم مثلا دستمان را روی فوم می گذاریم، نیرو برگشت بسیار سریع بوده و بلافاصله بعد از برداشتن دست، فوم به حالت اولیه خود بر میگردد. ولی فوم های هوشمند (Memory Foam) که فوم ویسکو الاستیک نیز نامیده می شود، در مدت زمان بیشتری به شکل اول خود بر میگردد. به عبارتی نیروی برگشت شده بسیار کمتر از فوم ‌های معمولی بوده و از طرفی نیروی برگشت در یک نقطه متمرکز نمی ‌شود.

این فوم ها حساسیت بالایی نسبت به دما داشته و با حرارت بدن به فرم بدن تبدیل می شوند. این بالشت قالب بدن و سر و گردن را به خود گرفته و به شکل پستی و بلندی های گردن، سر و کمر در می آید و در نتیجه فشار بسیار کمی به این نواحی وارد می شود. استفاده از این محصول برای افرادی که گردن درد شدید داشته و از بیماری دیسک گردن رنج می برند، بسیار سودمند می باشد .بالشت های هوشمند کیفیت پایین، با وضعیت بدن تطبیق پیدا نمی کنند و به همین دلیل توصیه نمی شوند. از سوی دیگر بالشت های هوشمند فوم داری وجود دارند که با وضعیت بدن فرد تطبیق پیدا می کنند ولی نیاز به استراحت دوره ای دارند بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی گردد.

وجود بالشت های دارای کیفیت پایین در بازار، لزوم آزمایش بالشت قبل از خرید را ضروری می سازد. به هنگام پر کردن بالشت هوشمند فوم دار، بالشت باید به تراکم مناسب برسد. تراکم زیاد باعث می شود بالشت در دماهای پایین سفت شود و تراکم خیلی کم باعث می شود بالشت خیلی نرم بشود.

بالشت شیاردار

این بالشت ها از لحاظ شکل و جنس نسبت به سایر بالشت های ارگونومیک متمایز می باشند. شکل خلاقانه این بالشت برای حفظ سلامتی سر و گردن در وضعیت‌های متفاوت بدن در موقع خواب بسیار مناسب است .وجود شیارها در رویه بالشت موجب افزایش جریان هوا در آن می شود که این امر سبب کاهش تعریق در زمان خواب می‌گردد.

بالشت آرتروز گردن

بالشت طبی آرتروز گردن به منظور جلوگیری از دردهای گردنی و یا درمان دردهای ناشی از ضربه به سر و گردن، آرتروز گردن، سردرد های تنشی و کمر درد مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع بالشت متشکل از فوم با لبه های نرم می باشد، یک فوم ماساژ دهنده به عنوان تکیه گاه پایدار برای گردن و یک فوم هوشمند به عنوان یک تکیه گاه اضافی و راحت است. در قسمت فوقانی این بالشت یک لبه باریک وجود داشته که به فیبر نرم در وسط بالشت می رسد، یک لبه پهن در طرف دیگر وجود دارد که فاصله آن تا مرکز بالشت بیشتر بوده و در پایه بالشت یک فیبر متوسط موجود است. برای محافظت از گردن توسط این بالشت سه روش وجود دارد: اول اینکه گردن روی لبه پهن و فیبر نرم قرار گیرد، در روش دوم گردن روی لبه نرم و فیبر نرم قرار می گیرد و سوم بدین صورت است که گردن روی فیبر متوسط قرار گیرد.

این نوع بالشت در مقایسه با بالشت های تراکم بالای دیگر، سبب ایجاد گوش درد نمی شود. بالشت گردن فرد را در وضعیت مناسب قرار می دهد و سبب کمتر شدن درد گردن می شود حتی اگر آن را از بین نبرد. بالشت های طبی آرتروز گردن در اندازه های استاندارد هستند ولی بالشت های سفری آن در اندازه های نصف اندازه استاندارد در بازار وجود دارند.

بالشت محافظ گردن

برخی فعالیت های روزانه سبب خم شدن گردن افراد می شود که خم شدگی نامناسب سبب تاثیر بر روی انحنای طبیعی گردن می شود. این نوع بالشت برای برگرداندن انحنای گردن به حالت طبیعی آن مناسب می باشند تا از گردن درد و سردرد ناشی از وضعیت نادرست گردن جلوگیری کند. در هنگام استفاده از این بالشت باید توجه داشت که کمر و گردن در وضعیت مناسب قرار گیرد. بدین منظور باید سر را به سمت عقب بگیرید تا بالشت وضعیت بدن را به درستی به خود بگیرد.  به هیچ وجه نباید از این بالشت ها برای خوابیدن استفاده کنید زیرا سبب افزایش درد در گردن می شود. استفاده بیش از 20 دقیقه از بالشت محافظ گردن به صورت مداوم توصیه نمی شود.

بالشت طبی دور گردنی مخصوص انقباض عضلات گردن

این نوع بالشت به سبب U شکل بودن آن برای پیچیدن دور گردن فرد مورد استفاده قرار می گیرد. این بالشت مخصوص تسکین دردهای انقباض گردن در هنگام ایستادن، نشستن یا دراز کشیدن می باشد و سبب کاهش و یا از بین بردن انحنای غیر طبیعی گردن می شود. این بالشت کوچک و  قابل حمل است بنابراین استفاده از آن در محیط کار و به هنگام سفر توصیه می گردد. برای استفاده مناسب از این بالشت آن را در حالتی که بدون باد است به دور گردن بپیچانید و شروع کنید به باد کردن ان تا به فشار مناسب برسد. مناسب ترین حالت استفاده از این بالشت ها در حالت دراز کش است زیرا در این حالت گردن کاملا در حالت آرامش قرار گرفته و حالت آن را درست می کند. در ابتدای استفاده از این بالشت بهتر است بیش تر از 10 دقیقه مورد استفاده قرار نگیرد و به مرور، زمان استفاده از آن را تا 20 دقیقه افزایش داد. بهتر است فرد بعد از اتمام استفاده به مدت یک دقیقه در همان حالت درازکش مانده و سپس بلند شود. برای نگهداری مناسب از این بالشت ها بهتر است باد بالشت را خالی کرده تا بتوان راحت آن را تا کرد و نگهداری کرد.

بالشت تنگی نفس

مواد تشکیل دهنده این بالشت ها رشته های پلی استر و فوم های  قابل شکل پذیر می باشد. این بالشت ها برای افراد مبتلا به تنگی نفس که لوله هایی به دهان و بینی آن ها متصل است مورد استفاده قرار می گیرد، بتوانند راحت روی آنها بخوابند. همچنین این بالشت برای کسانی که دارای درد در ناحیه پشت هستند و باید روی یک شانه بخوابند مورد استفاده قرار میگیرد.

بالشت  زیر نشیمن

بالشت زیر نشیمن در کاهش عوارض ناشی از نشستنهای طولانی موثر و کارا میباشد. همچنین این بالشت به منظور تسهیل در نشستن و برخاستن افراد از جمله سالمندان ، معلولان و بیماران بکار میرود که با افزایش ارتفاع نشیمنگاه ، برخاستن از آن را آسان مینماید. بالشت زیر نشیمن برای استفاده در هرمکان مانند ماشین، خانه و محل کار مناسب است. بالشت زیرنشیمن قابلیت فرم گیری با بدن برای حداکثر راحتی و ثبات در نشستن رادارد و با تسکین درد پشت، جلوگیری از بی حس شدن باسن و دیگرمشکلات ناشی از نشستن های طولانی، یکی از بهترین توصیه های پزشکان بمنظور پیشگیری و درمان این نوع دردهاست.

بالشت زانودرد

افرادی که مشکل زانو درد دارند، هنگامی که در خواب به پهلوی خود می خوابند دچار سایش زانوها شده و این امر سبب تشدید درد آنها میشود. در نتیجه استفاده از بالشت زانو درد سبب بهبود دردهای مربوط به زانو در زمان خواب می شود.

بالشت های بارداری

برای مادران باردار تحمل وزن شکم در ماههای آخر، مخصوصا در زمان خوابیدن بسیار دشوار بوده و ممکن است خواب راحت را از مادران بگیرد. این نوع بالشت بارداری که در 2 نوع وجود دارد، شامل یکی بالشت برای 3 ماهه دوم بارداری است ، این بالشت نازک با قرار گرفتن در زیر شکم فرد بارداری که به پهلو خوابیده است، وزن شکم را متحمل شده و خواب راحتی را به مادر هدیه می دهد. بالشت دیگری که برای 3 ماهه سوم بارداری طراحی شده، بالشت های بلندی به اندازه 3.5 متری هستند که در تمام طول پا قرار گرفته و کمر دردهای این دوران را کاهش می دهد.

بالشت شیردهی

استفاده از این بالشت پای مادر را در وضعیت ارگونومیک قرار می دهد و سبب جلوگیری از دردهای ناحیه گردن و کمر می شود. بالشت های شیردهی سبب کاهش فشارهای وارده به ناحیه بازو، کتف و گردن مادر در هنگام شیردهی می شود و شرایط راحت و آرامی را برای مادر و نوزاد فراهم می آورد. این بالشت ها به سبب سبکی و راحتی قابل توجه آن برای حمل و نقل و مسافرت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 محصولات پیشنهادی