ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چگونه دیابت نوع 2 را درمان کنیم؟
شهریور 23

چگونه دیابت نوع 2 را درمان کنیم؟

 

دیابت نوع دو یک بیماری پیشرونده است هر چه از وجود این بیماری بگذرد، بدن برای کنترل سطح گلوکز خون به کمک بیشتری نیاز پیدا می‌کند بنابراین نیاز بدن به داروها بیشتر شده و در نهایت تزریق انسولین ضروری می‌شود. برای کنترل دیابت نوع 2 روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

 

افزایش مصرف فیبر

مصرف مواد غذایی دارای فیبر در رژیم غذایی افراد دیابتی ضروری است. فیبر فرآیند های گوارشی را تسهیل می دهد و کمک یه جذب مواد مغذی می کند، فیبر محلول می تواند سطوح کلسترول خون را کاهش داده و مدیریت گلوکز خون را بهبود ببخشد. مقدار بین 25 تا 40 گرم در روز برای افراد دیابتی توصیه شده است.

 

تست قند خون به طور مرتب

بررسی قند خون در طول روز علاوه بر آگاهی یافتن از میزان قند موجود در خون می تواند به شما در استفاده از مواد غذایی و دست یابی به یک برنامه ی مناسب برای افراد دیابتی کمک کند تا با کنترل میزان قند خون در گیر عوارض جبران ناپذیر دیابت نشوید.

 

داروها

افراد مبتلا به دیابت با ورزش و تغذیه مناسب می توانند قند خون خود را کنترل کنند در غیر اینصورت ممکن است نیاز به دارو داشته باشد. بعضی از این داروها لوزالمعده را برای ترشح انسولین تحریک می کنند. و برخی دیگر اثربخشی انسولین را بهبود می بخشند و برخی دیگر، از شکستن کربوهیدرات جلوگیری می کنند.

 

بیشتر بدانیم : گیاهان دارویی مفید برای درمان دیابت

 

ترک سیگار

سیگار برای افراد مبتلا به دیابت، به ویژه دیابت نوع 2، بسیار مضر است. سیگار کشیدن موجب تنگی رگ های خونی و اختلال در گردش خون می شود. باتوجه به اینکه گردش خون در افراد دیابتی با مشکل مواجه است سیگار باعث اختلال بیشتر خواهد شد. مطالعات نشان داده سیگارکشیدن مقاومت به انسولین را افزایش می دهد.

 

بررسی شرایط بینایی

سلامت بینایی افراد مبتلا به دیابت در خطر است زیرا دیابت به چشم ها آسیب می رساند و نابینایی یکی از جدی‌ترین عوارض جانبی و از جمله شایع‌ترین عوارض جانبی دیابت بلند مدت است. بر همین اساس، بیماران مبتلا به دیابت باید به طور مرتب با مراجعه به چشم پزشک شرایط بینایی خود را زیر نظر داشته باشند که شاید بهترین روش برای پیشگیری از بروز رتینوپاتی (اختلالا شبکیه) باشد.

 

بررسی شرایط پاها

دیابت گردش خون در اندام ها را با مشکل مواجه می کند، مخصوصا اختلال در سلامتی پاها (در ابتدا بی حسی در پا اتفاق می افتد و در ادامه می تواند موجب عفونت شود و در مراحل جدی تر قطع عضو نیز وجود دارد)، در میان بیماران مبتلا به دیابت شایع است. پاهای خود را هر روز بررسی کنید و در صورت تغییرات آشکار در حس یا گردش خون به پزشک مراجعه کنید.