ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
10 داروی گیاهی مناسب افراد دیابتی
مرداد 17

10 داروی گیاهی مناسب افراد دیابتی

 

دیابت یکی از بیماری های نگران کننده در جامعه امروزی است. از آنجاییکه درمان قطعی برای دیابت شناخته نشده است بنابراین پیشگیری از ابتلا به این بیماری از درمان آن بهتر است. اگر شما مبتلا به بیماری دیابت نوع 1 یا 2 هستید بهتر است مراقب تغذیه خود باشید تا قندخون شما در شرایط مطلوب نگه داشته شود. علاوه بر رژیم غذایی مناسب، استفاده از گیاهان و ادویه های دارویی سبب کنترل قند خون و در نتیجه مقابله با دیابت می شود. شایان ذکر است که مصرف گیاهان دارویی نباید جایگزین داروهای ضد دیابت و انسولین در بیماران دیابتی باشد زیرا اثر آنها بر کاهش قندخون خفیف بوده و میزان تاثیر آن در هر فرد متفاوت می باشد.

 

پیاز و سیر

عامل اصلی ابتلا افراد به بیماری دیابت ناتوانی بدن در ترشح انسولین می باشد. مصرف روزانه سیر و پیاز نقش مهمی در افزایش انسولین خون دارد. ‏ترکیبات فعال گوگردی مانند آلیل‌ پروپیل دی ‌سولفید موجود در پیاز و اکسیدآلیل دی‌ سولفید موجود در سیر نقش اصلی را در کاهش قندخون دارند. اگرچه تاثیر درمانی قرص سیر مانند سیر تازه نمی باشد اما در صورتیکه به مدت 3 ماه 2400 میلی گرم از این قرص به صورت روزانه مصرف گردد قندخون شما کاهش می یابد. 

 

شیرین‌برگ

شیرین‌برگ تنها شیرین‌کننده‌ایست که برای دیابتی‌ها مضر نیست، هرچند ‏که از شکر هم شیرین‌تر است. استفاده از شیرین برگ بعد از غذا، میزان ترشح انسولین را افزایش می‌دهد.

 

شنبلیله

گیاه شنبلیله از جمله گیاهانی است که بدن را در نگهداری گلوکز کمک می کند که به صورت آرد نیز موجود است. تخم شنبلیله نیز برای کنترل قندخون استفاده می شود که برای مصرف صحیح آن بهتر است در آب خیس کرده و به صورت ناشتا مصرف شود. 

 

قره قاط

یکی از مشکلات افراد دیابتی ابتلا به آب مروارید و آسیب های چشمی می باشد. استفاده از این میوه مشکلات شبکیه چشم در افراد دیابتی را بهبود می بخشد. با استفاده از برگ های این گیاه عصاره و اسانسی به صورت صنعتی تهیه  می شود که استفاده از آن به همراه آب موجب بهبود روند درمان افراد مبتلا به دیابت می شود.

 

چوب میخک

وجود ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی قوی موجود در چوب میخک در کنترل قند خون به دیابتی ها کمک زیادی می کند. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که مصرف 3 گرم چوب میخک در روز می تواند به کنترل میزان قند و چربی خون کمک کند.

 

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که  سبب کاهش سریع قندخون در فرد می شود. نتایج مطالعات نشان می دهد که مصرف این گیاه قند اضافی موجود در خون را دفع کرده بنابراین برای افراد دیابتی بسیار سودمند می باشد. استفاده از نوشیدنی آلوئه ورا یا کپسول آن با تجویز پزشک به افراد دیابتی توصیه می شود.

 

زیره‌ی سیاه

زیره‌ی سیاه ترشح انسولین از لوزالمعده را افزایش داده و باعث افزایش حساسیت به انسولین و افزایش برداشت گلوکز از طریق سلول و کاهش قند خون می شود. این دانه‌ گیاهی اثر مفیدی در جلوگیری از ایجاد آب مروارید و کاهش عوارض کلیوی و کبدی افراد دیابتی دارد.

 

چای سبز
چای سبز از ماده ای به نام کاتچین تشکیل شده است که مصرف روزانه 5/1 گرم پودر چای سبز خشک موجب کاهش مختصر قندخون در بیماران دیابتی می‌ شود. مقدار توصیه ‌شده برای بیماران دیابتی مصرف 2 فنجان چای دم ‌کرده در روز است.

 

گیاه جینسینگ

یکی از مشکلات افراد دیابتی کاهش حساسیت سلول ها  نسبت به انسولین بوده که سبب افزایش قندخون آنها می شود. گیاه جینسینگ ازجمله گیاهانی است که نقش موثری در سوخت و ساز کربوهیدرات ها دارد. این گیاه در دو حالت کپسول و چای قابل استفاده می باشد. 

 

سیاه گیله

سیاه گیله گونه ای از قره قات است که در نواحی مرطوب رشد می کنند. میوه این گیاه در دو حالت تازه و خشک قابل مصرف می باشد و از برگ آن برای درمان دیابت استفاده می گردد. عصاره این گیاه عملکردی شبیه انسولین در بدن فرد ایجاد می کند که اثر آن تا چند هفته در بدن باقی می ماند. متخصصان گیاهان دارویی استفاده از عصاره این گیاه را 3 بار در روز به مقدار 80 تا 160 میلی گرم  توصیه می کنند.