ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
سنسور چاپی سه بعدی پوشیدنی قابل نصب بر روی گوش به منظور اندازه گیری سیگنال های حیاتی
شهریور 23

سنسور چاپی سه بعدی پوشیدنی قابل نصب بر روی گوش به منظور اندازه گیری سیگنال های حیاتی

 

دستبندهای ردیابی تناسب اندام عمدتا برای شمارش گام ها و نظارت بر ضربان قلب و علائم حیاتی مورد استفاده قرار میگیرند. در حال حاضر مهندسان یک سنسور سه بعدی چاپی را ساخته اند که با نصب بر روی گوش، توانایی ارزیابی مداوم دمای بدن برای نیازهای تناسب اندام و پزشکی را دارد.

دمای بدن به عنوان یک شاخص اساسی برای سنجش بیماری ها مانند  تب، بی خوابی، خستگی، عملکرد متابولیک و افسردگی است. اما سنسورهای پوشیدنی که امروزه در قالب دستبند در دسترس هستند، دمای پوست را کنترل می کنند که با دمای محیط تغییر کرده و معمولا از دمای بدن متفاوت است.

دمای بدن را می توان از طریق دهان و یا رکتوم به صورت تهاجمی اندازه گیری کرد. ترمومترهای گوش انرژی مادون قرمز منتشرشده از سرفه را اندازه­ گیری می­کنند که از ابزارهای تهاجمی آسانتر می باشد.

این حسگر با استفاده از مواد انعطاف پذیر و یک چاپگر سه بعدی برای قرار گرفتن بر روی گوش فرد طراحی شده است. در ابتدا پایه­ ای با استفاده از یک پلیمر قابل کشش طراحی شده است. این پایه شامل کانال های کوچکی است که مایع فلزی را به منظور اتصال اتصالات برق به جای سیمهای فلزی تزریق می شود. همچنین دارای یک شیار برای حسگر مادون قرمز ، میکروپروسسورها و ماژول بلوتوثی برای انتقال قرائت دما به یک برنامه گوشی هوشمند می­باشد.

از آنجاییکه این وسیله بر روی گوش نصب می­گردد امکان تاثیرگذاری بر روی شنوایی فرد را دارد بنابراین محققان برای اطمینان از اینکه که کاربران هنوز هم می توانند بطور واضح بشنوند هنگام پوشیدن دستگاه، میکروفون را برای ضبط و انتقال صدای خارجی به گوش داخلی تعبیه می کنند. بنابراین مهندسان به تعبیه وسیله کمک شنوایی هدایت استخوانی که شامل میکروفون، مدار پردازش داده­ ها، یک پتانسیومتر برای تنظیم حجم و یک فعال کننده است پرداختند. با قرار گرفتن فعال کننده بر روی قسمت گیجگاه فرد، صدا به ارتعاش تبدیل شده و از طریق استخوان جمجمه به گوش داخلی منتقل می­شود.

این وسیله بر روی گوش داوطلبان در اتاق­ هایی با دماهای متغیر قرار داده شد و دمای دقیق هسته بدن آنها اندازه گیری شد. این سنسور قابلیت استفاده 12 ساعته به صورت مداوم بدون نیاز به شارژ را دارد. هدف آتی محققان افزایش کارایی سیستم با ادغام سنسورهایی به منظور اندازه گیری سیگنال مغزی ، ضربان قلب و میزان اکسیژن می­باشد.

 

منبع: sciencedaily

 

 

 محصولات پیشنهادی