ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
5 روش تعمیر دستگاه بخور در منزل
آبان 29

5 روش تعمیر دستگاه بخور در منزل

 

دستگاه بخور شما ممکن است از کار افتاده باشد و یا به درستی کار نکند. اجزای دستگاه بخور عبارتند از: مخزن آب، بخارساز، مدارهای الکترونیکی، مدار فن و مدار رطوبت‌سنج. اگر هر یک از این اجزا دچار مشکل و یا اختلال شود، دستگاه به درستی کار نکرده و رطوبت مورد نیاز شما را تامین نخواهد کرد. در این مقاله ما به شما کمک میکنیم تا بتوانید مشکلات دستگاه را حل کرده و آن را تعمیر کنید. اگر مشکل دستگاه شما با راهکارهای ارائه شده حل نشد، بهتر است از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

 

دستگاه بخور روشن نمی‌شود

 

وقتی دستگاه اصلا روشن نمی‌شود غالبا به این معنی است که جریان الکتریکی به درستی وارد دستگاه نشده و یا دستگاه خود به خود خاموش می‌شود. برای حل این مشکل اقدامات زیر را انجام دهید:

 

اول: جریان الکتریکی پریز را با استفاده از فازمتر و یا ولت‌سنج بررسی کنید. اگر مشکل از آن نبود نوبت به دو شاخه و سیم دستگاه می‌رسد. بعد از آن مدار برق شکن و فیوز آن را وارسی کنید و اگر مدار دچار مشکل شده است آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

دوم: اگر دستگاه شما دارای رطوبت‌سنج است و اتوماتیک کار می‌کند، باید نگاهی به درجه دستگاه بیندازید، زیرا ممکن است روی درجه ای کمتر از رطوبت نسبی اتاق تنظیم شده باشد.

سوم: مطمئن شوید که مخزن آب دستگاه خالی نباشد.

چهارم: کارکرد رطوبت سنج دستگاه را بررسی کنید تا در صورت وجود خرابی آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

پنجم: اگر هنوز مشکل حل نشده و دستگاه روشن نمی‌شود، بهتر است با یک تعمیرکار تخصصی تماس بگیرید. ممکن است نیاز به خرید دستگاهی جدید باشد!


انواع بخور خانگی


 

دستگاه بخور روشن می‌شود اما به درستی کار نمی‌کند

 

اگر دستگاه رطوبت مورد نیاز را تامین نمی‌کند و یا بی‌وقفه کار میکند، ممکن است سایز دستگاه با اتاق تناسب نداشته باشد و یا بخار تولید شده از اتاق خارج می‌شود. برای آشنایی با بخور مناسب برای خانه خود بهتر است مقاله مکان قرار دادن دستگاه بخور را مطالعه نمائید. اگر دستگاه بخور روشن می‌شود اما کار نمی‌کند موارد زیر باید بررسی کنید:

اول: مطمئن شوید سایز دستگاه با اتاق شما متناسب باشد.

دوم: درها و پنجره‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که بسته هستند.

سوم: مخزن آب به مقدارکافی پر باشد.

چهارم: مطئن شوید مانع و یا دیواری، بخار تولیدی را سد نکرده باشد.

پنجم: دستگاه را از برق جدا کرده و مطابق دستورالعمل دستگاه، آن را تمیز کنید.

ششم: موتور فن دستگاه را بررسی کرده و در صورت نیاز، روغن کاری کنید. دقت داشته باشد برخی موتورها نیاز به روغن کاری ندارند.

هفتم: اگر مشکل همچنان ادامه داشت، با یک تعمیرکار تخصصی تماس بگیرید.

 

 

 

 

دستگاه با سر و صدا کار می‌کند

 

سر و صدا و نویز دستگاه ممکن است از موتور فن و یا اجزای تشکیل دهنده آن باشد که معمولا به خاطر عدم روغن کاری و یا کثیفی آن رخ می‌دهد. از سوی دیگر بهتر است تمام اجزای دستگاه را در فواصل معین و دوره ای تمیز کنید.

این نویز همچنین ممکن است به خاطر لرزش قطعات ایجاد شده باشد. کارهای زیر را انجام دهید:

اول: دستگاه را از برق جدا کرده، آن را باز کنید و شل بودن قطعات داخلی را بررسی کنید. پیچ‌های شل را محکم ببندید.

دوم: فن را کمی‌تکان دهید، ممکن است شفت آن کمی‌شل شده باشد. در این صورت پایه شفت را محکم کنید.

سوم: اگر بازهم دستگاه با سر و صدا کار میکرد باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

 


  بهترین انواع دستگاه بخور گرم


 

دستگاه چکه می‌کند

 

اگر آب از پایه دستگاه چکه میکند و یا در آن جمع شده است:

اول: دستگاه را از برق جدا کرده و درصورت نیاز کفه و مخزن آب آن را خالی کنید.

دوم: دریچه، لوله و تمامی‌اجزای انتقال آب را بررسی کنید و مطمئن شوید گره نخورده و یا مسدود نشده باشند.

سوم: ترک و یا شکستگی مخزن آب را بررسی کنید.

 

بوی نامطبوع دستگاه بخور

 

راکد ماندن آب در مخزن دستگاه بخور پس از مدتی موجب ایجاد قارچ، باکتری و کپک می‌شود. این امر عامل اصلی بوی نامطبوع دستگاه بخور است. تمیز کردن مرتب دستگاه از ایجاد این مشکل جلوگیری میکند.

دقت کنید که برای تمیز کردن دستگاه هرگز از شوینده‌های شیمیایی استفاده نکنید زیرا بقایای ریز این مواد می‌تواند به دستگاه شما آسیبی جدی وارد کند. برای این کار باید ابتدا از سرکه و سپس از آب اکسیژنه استفاده کنید. سرکه قارچ‌ها و میکروب‌ها را از بین میبرد و آب اکسیژنه ذرات باقی مانده سرکه را میشوید.

 

اول: دستگاه را از برق جدا کرده، آب مخزن را خالی و دیگر قسمتهای مرطوب را با پارچه خشک کنید.

دوم: ابتدا سرکه را در مخزن آب اسپری کنید و 10 دقیقه منتظر بمانید. سپس مخزن را با آب تمیز آبکشی کنید. مرحله قبل را با استفاده از یک اسفنج تکرار کنید تا مخزن کاملا تمیز شود. پس از آن با استفاده از آب اکسیژنه، مخزن را بشویید.

سوم: بخارساز را نیز تمیز کنید. اگر برای تمیز کردن این قسمت در دفترچه راهنمای دستگاه روش خاصی گفته شده، بهتر است آن را اجرا کنید. در غیر اینصورت برای این کار نیز ابتدا سرکه را روی محل مورد نظر اسپری کرده و با استفاده از یک برس نرم آن را تمیز کنید. بهتر است 10 دقیقه به آن فرصت دهید تا کاملا تمیز شود. سپس آن را با آب اکسیژنه شسته و با یک دستمال تمیز، خشک کنید.

چهارم: فن را نیز تمیز کنید. برای این کار کافی است محافظ فن را از روی آن برداشته، سپس با استفاده از یک دستمال و یا جاروبرقی، تیغه‌های فن، موتور و اطراف آن را تمیز کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 محصولات پیشنهادی

سعیدبابازاده

سروش طب

تعمیرات پویا

جواد مهدیان

بهمنی

سروش طب