ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چطور خارپاشنه را درمان کنیم؟
آذر 16

چطور خارپاشنه را درمان کنیم؟

 

خار پاشنه از جمله رایج‌ترین عوامل بروز درد در ناحیه پاشنه پا به شمار می‌رود. این بیماری که به دلیل بروز التهاب در رباط کف پا ایجاد می‌شود در بین کسانی همچون دوندگان و افرادی که دارای اضافه وزن هستند شیوع بالاتری دارد. همچنین پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و استفاده از کفش‌هایی که پای فرد را به حد کافی حمایت نمی‌کنند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

 

خار پاشنه چیست و در کجا قرار دارد؟

 

خار پاشنه برجستگی کوچکی است که بر اثر نشت کلسیم در قسمت زیر استخوان پاشنه پا به وجود می‌آید. طول این برجستگی غالبا در حدود ۰.۵ اینچ است و به همین علت با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. با وجود این که خار پاشنه اغلب اوقات بدون درد است اما این عارضه می‌تواند دردناک نیز باشد. یک سوال متداول در رابطه با خار پاشنه آن است که محل دقیق ایجاد خار پاشنه کجاست و این مشکل در کدام قسمت از پاشنه پا اتفاق می‌افتد. در جواب این پرسش باید گفت خار پاشنه عموما در قسمت انتهایی پاشنه و به شکل یک برآمدگی استخوانی می‌باشد. در حقیقت زمانی که فرد در حین راه رفتن دردی را در ناحیه پاشنه پای خود حس می‌کند اولین نشانه‌ها از ایجاد عارضه خار پاشنه ظهور پیدا می‌کند. بالطبع جهت جلوگیری از شروع خار پاشنه و پیامدهای ناشی از ایجاد این عارضه می‌بایست اقدامات پیشگیرانه‌ای را مورد توجه قرار داد.

 

 

علت ایجاد خار پاشنه

 

علت خار پاشنه‌ی پا و علت درد خار پاشنه در صبح از جمله سوالات متداولی است که در ذهن افراد مبتلا به این عارضه شکل می‌گیرد. دلیل بروز این مشکل، ایجاد فشار یا صدمه به بافت پاشنه پا است که منجر به التهاب فاسیای کف پا در فرد و استخوانی شدن بست‌های کف پای وی می‌شود. از جمله مهم‌ترین عوامل ایجاد خار پاشنه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

کف پای صاف

دویدن

مشکلات بیومکانیک

اضافه وزن (بروز این عارضه بیشتر در افراد چاق و باردار قابل مشاهده است).


بیشتر بدانید: 5 روش درمان خار پاشنه در بارداری


التهاب مفاصل کف پا (به هر دلیل)

افزایش ناگهانی وزن در ایام بارداری

پوشیدن کفش‌های نامناسب (کفش تنگ، کفش بدون پاشنه، کفش با پاشنه خیلی بلند)

ایستادن طولانی مدت

مصرف چای هم منجر به التهاب اولیه فاسیای کف پای فرد شده و هم سبب رسوب ثانویه کلسیم و ایجاد خار پاشنه می‌شود.


بیشتر بدانید:  درمان کف پای صاف


 

 

علائم خار پاشنه کدام است؟

 

 به طور معمول خار پاشنه نشانه و علامتی ندارد که بتوان از روی آن به وجود این عارضه در پای فرد پی برد. با این وجود چنانچه در ناحیه‌ای که خار پاشنه در آنجا شکل می‌گیرد التهابی ایجاد شود سبب ایجاد درد متناوب یا مزمن (علی الخصوص زمان راه رفتن یا دویدن) در فرد بیمار می‌گردد. از همین رو می‌توان گفت وجود این التهاب خار پاشنه را آشکار می‌سازد. باید توجه داشت که دلیل بروز درد در افراد مبتلا خار پاشنه در پای آنها نیست بلکه وارد آمدن آسیب به بافت نرمی‌که با آن مرتبط است دلیل درد می‌باشد.

برخی از علائم ظاهری خار پاشنه و نشانه خار پاشنه را می‌توان به این شرح بیان نمود:

دردی شدید مثل درد فرو رفتن چاقو در پاشنه پا (در هنگام صبح و بعد از ایستادن بر روی پای خود)

التهاب و تورم در قسمت جلویی پاشنه پا

وجود برآمدگی کوچک استخوانی شکل و قابل مشاهده‌ای در زیر پاشنه پا

ایجاد حرارت در ناحیه درگیر و آسیب دیده

در صورتی که فردی چنین علائمی ‌را داشته باشد پزشک وی برای تشخیص خار پاشنه پا از اشعه ایکس استفاده خواهد نمود.

 

 

راهکارهای موثر جهت درمان خار پاشنه

 

شاید برخی از افراد به اشتباه تصور کنند که بهترین راه جهت درمان خار پاشنه حاد انجام عمل جراحی است در حالی که امروزه می‌توان روش‌های درمانی غیرجراحی مفیدی را جهت تسکین خار پاشنه و درمان آن به کار برد.

برخی از موثرترین راه‌های درمان خانگی خار پاشنه پا عبارتند از:

 

انجام تمرینات کششی

توصیه‌های مرتبط با پوشیدن کفش مناسب

استفاده از کفش طبی و یا همراه با وسایل طبی

درمان فیزیوتراپی

بستن تاندون‌ها و ماهیچه‌های تنش دار

علاوه بر این درد پاشنه امکان دارد به استفاده از داروهای بدون نسخه‌ای نظیر استامینوفن، ناپروکسن و ایبوپروفن پاسخ دهد. در اکثر مواقع به کمک دستگاه ارتوپدی کاربردی می‌توان علت درد پاشنه و قوس پا (به عنوان مثال عدم تعادل بیومکانیک) را در فرد بیمار اصلاح نمود. همچنین در برخی از موارد نیز امکان دارد تزریق با کورتیکواستروئید جهت کاهش التهاب در ناحیه مورد نظر صورت گیرد.

 

جراحی خار پاشنه با لیزر

 

در صورتی که روش‌های درمانی غیرجراحی نظیر فیزیوتراپی، انجام تمرینات کششی، استفاده از کفش‌های طبی، تزریق خار پاشنه و... موثر و کارآمد نباشد می‌توان از لیزر برای حل مشکل استفاده کرد. خوب است بدانید عمل خار پاشنه به کمک لیزر پرتوان را می‌توان موثرترین درمان جهت از بین بردن التهاب تاندون به شمار آورد. بر این اساس در می‌یابیم عمل لیزر خار پاشنه مزایای قابل توجهی را نسبت به سایر روش‌های درمانی برای فرد بیمار ایجاد می‌کند. مزیت‌های درمان لیزری خار پاشنه شامل موارد زیر می‌باشد:

کاهش میزان ورم و درد در فرد بیمار

ایمنی بالای درمان عارضه خار پاشنه با استفاده از این روش

کاهش وابستگی فرد بیمار به مصرف دارو

بهبود سریع درد در فرد مبتلا به خار پاشنه

 امکان انجام فعالیت‌های مختلف برای فرد بیمار که با درمان دارویی خار پاشنه یا دیگر روش‌های درمانی این عارضه سازگاری نداشتند.

 

 

استفاده از پد خار پاشنه

 

یکی از روش‌های موثر جهت کاهش درد خار پاشنه و برطرف نمودن آن استفاده از پد خار پاشنه سیلیکونی یا پد خار پاشنه ژله‌ای است. استفاده از این محصول که از آن با نام ژل مخصوص خار پاشنه یا ژله مخصوص خار پاشنه نیز یاد می‌شود می‌تواند کمک شایانی به حل مشکلات ناشی از بروز خار پاشنه در افراد مبتلا نماید. در حقیقت پد خار پاشنه فشارهای وارده بر استخوان پاشنه پا را که ناشی از وزن بدن شخص می‌باشد کاهش می‌دهد. این محصول محافظ پاشنه بوده و می‌توان آن را برای انواع کفش‌های راحتی و مجلسی، بوت‌ها و کفش‌های پاشنه بلند مورد استفاده قرار داد. نکته قابل توجه در رابطه با استفاده از پد مخصوص خار پاشنه آن است که این محصول می‌بایست برای هر دو پا مورد استفاده قرار گیرد حتی اگر تنها یکی از پاهای فرد درگیر این عارضه باشد.

 


برای مشاهده انواع پد خار پاشنه کلیک کنید.


 

محصولات مناسب جهت پیشگیری و درمان خار پاشنه

 

اگر به خار پاشنه مبتلا هستید و به دنبال روشی ساده و آسان جهت درمان این عارضه دردناک می‌گردید ما استفاده از محصولات طبی مخصوص خار پاشنه را به شما توصیه می‌کنیم. استفاده از محصولات طبی مناسب که جهت درمان خار پاشنه تولید می‌شود روشی آسان و مقرون به صرفه برای حل مشکل شما خواهد بود. این محصولات همچنین قابلیت آن را دارند که از بروز عارضه خار پاشنه در افراد پیشگیری به عمل آورند. محصولاتی همچون کفش خار پاشنه و کفی خار پاشنه از جمله بهترین محصولاتی هستند که در درمان این بیماری نقش بسزایی ایفا می‌کنند. همچنین می‌توان از دمپایی خار پاشنه و صندل پاشنه برای رفع این عارضه استفاده کرد. تولیدکنندگان این محصولات همواره در تلاشند تا برترین استانداردهای مربوط به محصولات طبی را در تولید آنها به کار گیرند. این مساله موجب می‌شود محصولات تولیدی به بهترین شکل ممکن از ویژگی‌های مورد انتظار جهت پیشگیری و رفع مشکل برخوردار باشند.

 


برای مشاهده انواع کفش طبی کلیک کنید.


 

درمان دارویی خار پاشنه

 

از جمله راه‌هایی که به کمک آن می‌توان عارضه خار پاشنه را در افراد مبتلا به آن درمان کرد بهره‌گیری از درمان‌های دارویی و استفاده از قرص درمان خار پاشنه است. در همین راستا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همچون استامینوفن، مفنامیک اسید، پروفن و ایندومتاسین به عنوان داروهای مسکن خار پاشنه شناخته می‌شوند. همچنین به واسطه تزریق آمپول ضد خار پاشنه می‌توان کمک قابل توجهی به کاهش التهاب و درد ناشی از خار پاشنه نمود. به طور معمول کورتون به عنوان دارو ضد خار پاشنه به افراد مبتلا تزریق می‌شود. کورتون یک نوع استروئید است که جهت رفع التهاب بسیار مفید و موثر می‌باشد. این دارو قابلیت آن را دارد که به منظور کاهش التهاب و درد ناشی از خار پاشنه به پاشنه پای بیمار تزریق شود. توجه داشته باشید هنگام تزریق کورتون جهت درمان خار پاشنه ممکن است پزشک تعداد تزریق را محدود نماید به دلیل این که تزریق زیاد این دارو ممکن است مشکلات بیشتری را برای فرد ایجاد کند.

 

درمان خار پاشنه با فیزیوتراپی

 

یکی از بهترین اقدامات جهت رفع مشکل خار پاشنه در افراد مبتلا استفاده از روش درمان فیزیوتراپی خار پاشنه است. در این روش جهت کاهش میزان التهاب خار پاشنه از دستگاه‌های مخصوصی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها توان آن را دارند که فشار وارده بر روی عضو درگیر را برطرف کنند. در حال حاضر درمان‌های فیزیوتراپی بسیاری برای حل مشکل خار پاشنه در افراد بیمار وجود دارد. از آنجاییکه این درمان‌ها غیرتهاجمی‌ هستند و هزینه کمتری را برای بیماران ایجاد می‌کنند عموما بیشتر از سایر روش‌های درمانی مورد توجه قرار می‌گیرند. ضمنا فیزیوتراپیست قادر است علاوه بر آن که به این ضایعه توجه می‌کند به ریشه یابی آن نیز پرداخته و به واسطه برطرف نمودن وضعیت غیرطبیعی اندام و بدن فرد بیمار بهبودی کاملی برای وی رقم بزند. به همین جهت امروزه فیزیوتراپی خار پاشنه بسیار مورد توجه می‌باشد.

 

شاک ویوتراپی برای درمان خار پاشنه

 

بی شک یکی از بهترین روش‌ها جهت درمان خار پاشنه استفاده از شاک ویو تراپی است. شاک ویوتراپی یا همان شوک درمانی برای خار پاشنه سبب می‌شود خار پاشنه از بین برود. این روش از جمله روش‌های مدرن و بسیار موثری است که در درمان عارضه خار پاشنه می‌توان آن را به کار گرفت. از این طریق فرد بیمار می‌تواند پس از چند جلسه درمان به طور کامل از بیماری رهایی یابد. مزایای حاصل از به کارگیری شاک ویوتراپی در درمان خار پاشنه شامل موارد زیر می‌باشد:

این روش جایگزین بسیار خوبی برای روش‌های سنتی درمان خار پاشنه به حساب می‌آید.

درمان از طریق انجام شاک ویوتراپی کاملا غیرتهاجمی ‌است.

این روش بازدهی بسیار بالایی دارد.

هزینه انجام شاک ویو تراپی پایین است.

به بیهوشی و دارو نیاز ندارد.

این روش عوارض جانبی بسیار محدودی را در پی دارد.

 

سخن آخر

 

آشنایی با عوامل موثر در ایجاد عارضه خار پاشنه می‌تواند نقش بسیار موثری را به منظور پیشگیری از بروز آن ایفا نماید. علاوه بر این با بهره‌گیری از روش‌های درمانی موجود که نتیجه استفاده از دانش روز دنیا در علم پزشکی است این امکان وجود دارد که این بیماری در صورت تشخیص به طور قطعی و کامل درمان شود.