ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چطور با بخور آسم را برای همیشه درمان کنیم؟
آذر 18

چطور با بخور آسم را برای همیشه درمان کنیم؟

 

آسم (Asthma) یکی از بیماری‌های مزمن ریوی است که با انسداد مسیر تنفسی همراه است و با مشکلاتی چون خس‌ خس سینه، تنگی نفس و سرفه همراه است، این بیماری در افراد مختلف متفاوت است و دارای شدت و ضعف می‌باشد؛ در حال حاضر این بیماری درمان صد در صدی ندارد ولی روش‌های بسیاری در جهت کنترل و پیشگیری از پیشرفت آن وجود دارد که کمک بسیاری به مبتلایان آسم می‌کند. بخور درمانی به عنوان یکی از روش‌ها برای کاهش تنگی نفس و علائم آسم شناخته شده است با ما همراه باشید تا انواع داروهای گیاهی که بخور آنها برای درمان بیماری آسم مفید است را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آنچه در این مطلب خواهید آموخت:

    - علائم بیماری آسم چیست؟

    - چه کسانی در معرض بیماری آسم قرار دارند؟

    - بیماری آسم چگونه درمان می‌شود؟

    - آیا بخور برای درمان تنگی نفس مناسب است؟

    - آیا داروهای گیاهی می‌تواند در درمان بیماری آسم موثر باشد؟

    - نحوه بخور اکالیپتوس برای آسم

    - بخور نعناع برای تنگی نفس

    - بخور آویشن برای سرفه

 

علائم بیماری آسم چیست؟

 

آسم (Asthma) یکی از بیماری‌های مزمن ریوی است که با انسداد مسیر تنفسی همراه است و با مشکلاتی چون خس‌ خس سینه، تنگی نفس و سرفه همراه است، این بیماری در افراد مختلف متفاوت است و دارای شدت و ضعف می‌باشد؛ در حال حاضر این بیماری درمان صد در صدی ندارد ولی روش‌های بسیاری در جهت کنترل و پیشگیری از پیشرفت آن وجود دارد که کمک بسیاری به مبتلایان آسم می‌کند.

علائم بیماری آسم بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی است و با تداوم آن‌ها می‌توان به بروز این بیماری پی برد، از علائم آسم می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1. تنگی نفس: طولانی شدن تنگی نفس می‌تواند این هشدار را به ما بدهد که بیماری ما جدی است و درد قفس سینه می‌تواند موید این مطلب باشد.
2. ایجاد مشکل در تنفس به هنگام خواب که به همراه خس خس سینه و سرفه همراه است.
3. شدت حملات سرفه و خس خس سینه به هنگام سرما خوردگی نیز از علائم آسم است.

 

 

برای تنگی نفس چه بخوری خوب است؟

 

چه کسانی در معرض بیماری آسم قرار دارند؟

چاقی یکی از عوامل ابتلا به بیماری آسم استعده‌ای از افراد خواسته یا ناخواسته در معرض ابتلا به آسم قرار گرفته‌اند، عده‌ای به خاطر موقعیت شغلی، عادت‌های آسیب‌زا و شرایط محیطی در صدد ابتلا به آسم هستند؛ با این وجود عواملی که احتمال بیماری آسم را افزایش می‌دهد را معرفی می‌کنیم:

• داشتن آلرژی و حساسیت بالا
• چاقی و اضافه وزن
• سیگار کشیدن
• در معرض آلودگی و دودهای مختلف از جمله دود سیگار قرار گرفتن
• مشاغلی که با مواد شیمیایی در ارتباط هستند و یا محیط آلوده‌ای دارند
• کاهش وزن به هنگام تولد

هر کدام از این موارد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آسم را افزایش دهد و تنها راه پیشگیری مراقبت از خود و خانواده خود می‌باشد. افرادی که دچار آلرژی هستند و از خشکی آب و هوایی رنج می‌برند، می‌توانند برای بهبود آلرژی و پاک سازی محیط از دستگاه بخور استفاده کنند.

 

 


بیشتر بدانید: درمان آلرژی فصلی


 

بیماری آسم چگونه درمان می‌شود؟

 

همان طور که گفتیم؛ در حال حاضر درمان قطعی برای این نوع بیماری وجود ندارد، اما راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند به بهبود این بیماری کمک فراوانی کند و از شدت این بیماری بکاهد، افراد مبتلا به آسم باید تحت نظر پزشک متخصص باشند و در طول درمان از دارو استفاده کنند، روش‌های دیگری وجود دارد که به ضمیمه داروهای تجویز شده، کمک بسیاری در بهبود این بیماری می‌کند، جهت اطلاع از این روش‌ها توصیه‌های پزشکی و سنتی زیر را با دقت مطالعه کنید؛
1. هیچ گاه در معرض هوای آلوده قرار نگیرید و در منزل خود از دستگاه تصویه هوا خانگی استفاده کنید؛ به علاوه پوشاندن درزهای درب و پنجره جهت جلوگیری از نفوذ هوای آلوده بسیار موثر می‌باشد.


بیشتر بدانید: چگونه هوایی پاکیزه در منزل داشته باشیم؟


 

2. سعی شود همیشه منزل و محل کار خود را گردگیری کرده تا از نبود گردوغبار اطمینان حاصل شود.
3. رطوبت هوا را متعادل کرده و در فصول خشک مانند پاییز و زمستان رطوبت منزل و محل کار خود را افزایش دهید.

4. به هنگام خروج از منزل سعی شود برای پیشگیری از تنفس هوای آلوده از ماسک استفاده نمایید.
5. استفاده از بخور برای درمان آسم بسیار موثر می‌باشد، این روش از گذشته تاکنون مورد توصیه اطبا و پزشکان می‌باشد، بخور می‌تواند از انتشار ویروس‌ها پیشگیری کند و تا حد زیادی جلوی خس خس سینه و سرفه‌های ممتد را بگیرد. اگر کودکتان به دلیل ابتلا به آسم سرفه‌های شدیدی دارد بخور سرد برای سرفه کودک پیشنهاد مناسبی است.

 

بخور برای درمان تنگی نفس و آسم مناسب است

 

آیا بخور برای درمان تنگی نفس مناسب است؟

 

استفاده از بخور برای تنگی نفس در بیماری آسم در بهبود این بیماری کمک زیادی به مبتلایان آن می‌کند. از آنجاییکه بخور در دو مدل سرد و گرم وجود دارد این سوال ایجاد می‌شود که بخور مناسب برای درمان تنگی نفس بخور سرد است یا بخور گرم؟! یکی از فاکتورهای اولیه مکان قرار دادن بخور در خانه است که ما در سایت سروش طب به طور کامل این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم می‌توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید. فاکتور دوم زمان استفاده از بخور است. بخور سرد برای آسم در فصل تابستان بسیار مفید است و باعث کاهش باکتری‌ها در محیط می‌شود و همچنین بخور آب گرم برای آسم در فصل پاییز و زمستان می‌تواند در بهبود بیماری بسیار کمک کننده باشد، زیرا با تنظیم رطوبت محیط، بسیاری از آلرژی‌ها، سرفه‌ها و خس‌ خس‌های سینه کاهش می‌یابد، اما تنظیم رطوبت گاها بسیار مشکل است؛ به عنوان مثال: در فصل زمستان بیمار مبتلا به آسم نهایتا می‌تواند دقایقی را به صورت سنتی خود را بخور دهد اما با توجه به خشک بودن محیط منزل به خاطر روشن بودن سیستم گرمایشی، مجددا همان سرفه‌های آزار دهند شروع می‌شود، بهترین ابزار برای تنظیم رطوبت و محافظت ریه از انواع آلرژی‌ها مخصوصا در افراد مبتلا به آسم استفاده از دستگاه بخور است که امروزه مورد توصیه بسیاری از پزشکان برای بیماران ریوی و مبتلا به آسم می‌باشد. از آنجاییکه بارداری و افزایش وزن به عنوان یکی از عوامل تنگی نفس می‌باشد بسیاری از بانوان مخصوصا افرادیکه زمینه خانوادگی ابتلا به آسم را دارند در دوران بارداری به آسم مبتلا می‌شوند. استفاده از بخور در بارداری تنگی نفس این دوران را کاهش می‌دهد. 

خرید دستگاه بخور سرد گل

برای خرید دستگاه بخور سرد گل کلیک کنید.

البته باید این نکته را در نظر داشت که استفاده مداوم از بخور در طول روز می‌تواند امکان افزایش تنگی نفس را به همراه داشته باشد. به نقل از خبر منتشر شده در مورد آسم در ایسنا، یک فوق تخصص بیماری آسم و آلرژی معتقد است که استفاده مداوم از بخور در خانه برای افرادیکه مبتلا به بیماری آسم هستند به صورت دائمی توصیه نمی‌شود زیرا افزایش رطوبت محیط سبب افزایش قارچ و کپک در میان مبلمان خانه و فرش می‌شود که برای افراد مبتلا به آسم مطلوب نمی‌باشد.

 


برای مشاهده انواع بخور خانگی کلیک کنید.


 

آیا داروهای گیاهی می‌تواند در درمان بیماری آسم موثر باشد؟

 

گفتیم که یکی از موثرترین روش‌ها در بهبود آسم تنظیم رطوبت هوا و بخور می‌باشد؛ از آنجاکه داروها و مواد گیاهی موثری در زمینه درمان و بهبودی بیماری آسم داریم، می‌توانیم با میکس کردن مواد گیاهی و بخور، شاهد تاثیر دو چندانی در بهبود این بیماری باشیم؛ از جمله مواد گیاهی که توسط بخور می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد، اکالیپتوس است که دارای خواص درمانی بسیاری می‌باشد، تاثیر بخور اکالیپتوس برای بیماری‌های ریوی و آسم امروزه از دید کسی پوشیده نیست و علاوه بر بهبود آسم بسیاری از دردهای سینوزیتی را کاهش می‌دهد بنابراین استفاده از بخور برای درمان سینوزیت بسیار مطلوب می‌باشد. علاوه بر اکالیپتوس، بخور آویشن تاثیر شگفتی در سلامت و بهبودی آسم دارد؛ آویشن به جهت داشتن خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی بسیاری از سرفه‌های مزمن ناشی از آلرژی، سرماخوردگی و آسم را کاهش می‌دهد و به روند درمان تسریع می‌بخشد.

دستگاه بخور گرم شفابخش

برای خرید دستگاه بخور گرم شفابخش کلیک کنید.

 

نحوه بخور اکالیپتوس برای آسم
 

بهترین بخور برای کاهش علائم آسم بخور اکالیپتوس است. برگ اکالیپتوس به دلیل خاصیت ضدمیکروبی برای پاکسازی مجاری تنفسی و ضدعفونی کردن آن مناسب است. استفاده از بخور برگ‌های اکالیپتوس برای درمان التهاب‌های ایجاد شده در ریه، بینی و گلو مناسب است. برای بخور اکالیپتوس میتوان از روغن یا برگ آن استفاده کرد. در صورتیکه میخواهید از روغن اکالیپتوس استفاده کنید حدود 10 قطره از آن را در جایگاه مخزن بخور گرم بریزید و بخار آن را بین 5 تا 10 دقیقه استنشاق کنید. علاوه بر این پخش شدن بخار اکالیپتوس در هوای محیط سبب ضدعفونی کردن مجاری تنفسی می‌شود. در صورتیکه می‌خواهید اکالیپتوس را در بخور سرد استفاده کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از گیاهان دارویی تنها در بخورهای سرد که مخزن اسانس دارند قابل استفاده است و در غیر اینصورت باعث آسیب به دستگاه می‌شود. استفاده مداوم از بخور اکالیپتوس برای افرادیکه فشارخون دارند مناسب نمی‌باشد زیرا باعث افزایش فشارخون می‌شود. تیمول موجود در برگ اکالیپتوس سبب تحریک غشا مخاطی افراد می‌شود بنابراین کسانیکه به بخور اکالیپتوس حساسیت دارند بهتر است این نکته را در نظر داشته باشند که استفاده از بخور اکالیپتوس می‌تواند زمینه ساز حملات آسمی در آنها شود. 


برای مشاهده انواع دستگاه بخور گرم کلیک کنید.


 

بخور نعناع برای تنگی نفس

 

بخور نعناع به سبب خاصیت آنتی اکسیدانی سبب باز شدن مجاری تنفسی و کاهش علائم آسم می‌شود. وجود ماده منتول در این گیاه دارویی کانال‌های تنفسی را باز کرده و نفس کشیدن را در افراد مبتلا به آسم بهبود می‌بخشد. استفاده روزانه از بخور گیاه نعناع سبب کاهش تنگی نفس و بیماری آسم می‌شود.   

 

بخور آویشن برای سرفه

 

آویشن به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی خاصیت ضدعفونی و ضد قارچی دارد که  باعث از بین رفتن باکتری‌ها و ویروس‌های ریه می‌شود و مشکلات تنفسی و آسم را بهبود می‌بخشد. آویشن به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد سرفه برای افرادیکه به بیماری آسم مبتلا هستند مناسب می‌باشد. برای بخور آویشن برای کاهش سرفه می‌توان 10 گرم از این ماده را در دستگاه بخور گرم ریخته و بخور دهید.

 

سخن آخر

 

آسم یکی از بیماری‌های مزمن و رنج آور است و افراد مستعد را گرفتار خود می‌کند؛ به همین جهت بهتر است در جهت پیشگیری، خود را از آلودگی‌ها و انواع دودها دور نماییم، روند درمان این بیماری به وسیله داروهای شیمیایی می‌باشد که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود اما برای بهبود در تنفس و پیشگیری از سرفه‌های مکرر و آلرژی‌ها بهترین راه درمانی استفاده از بخور می‌باشد بخور می‌تواند با خاصیت ضد باکتریایی سرفه‌ها را کاهش داده و تنفس راحت را برای بیمار فراهم سازد، بخور در صورت ترکیب با مواد گیاهی همچون اکالیپتوس و آویشن می‌تواند طول درمان را کوتاه و تاثیر مثبت در تنفس راحت را دو برابر نماید.

 

 

 

 زینب

سروش طب

محبوبی

سروش طب

فرهادی

سروش طب