ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چگونه یبوست و اسهال را درمان کنیم؟
دی 01

چگونه یبوست و اسهال را درمان کنیم؟

 

 

یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که در بدن وجود دارد، دستگاه سیستم گوارش است. بعضی از مشکلات دستگاه گوارش ممکن است باعث بیماری‌های مزمنی شوند. مشکلاتی مانند نفخ و اسهال نشان‌دهنده این است که باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش تعادل ندارند. زخم معده، یبوست، نفخ و اسهال از بیماری‌های دستگاه گوارش هستند که هر کدام در هضم و جذب مواد غذایی اختلال ایجاد می‌کنند. ماساژ درمانی یکی از روش‌هایی است که برای بهبود عملکرد سیستم گوارش و درمان بیماری‌های آن به کار می‌رود. یافتن مراکز بازتابی معده و روده و ماساژ دادن آن‌ها به شیوه صحیح منجر به بهبود عملکرد سیستم گوارش می‌شود.

 

 

شکم دارای مراکز بازتابی است که بسیار حساس می‌باشند و نسبت به کوچک‌ترین فشار وارد شده واکنش نشان می‌دهند. با حرکت دادن انگشت به سمت راست بر روی مراکز بازتابی که به کبد و کیسه صفرا مربوط هستند فشار وارد کنید و پس از آن به سمت پایین انگشت را به حرکت درآورید و همچنین قسمت‌های روده کوچک را فشار دهید. با حرکت دادن انگشت به سمت بالا در قسمتی که مسیر خط کمر و مراکز بازتابی دیگری در هر دو ناحیه شکم قرار گرفته‌اند بر روی مراکز مرتبط به روده بزرگ فشار وارد کنید. هنگامی‌که مراکز بازتابی شناسایی شدند برای وارد کردن فشار و نگه داشتن فشار بر روی آن مراکز، استفاده کردن از دو یا سه انگشت ضروری است.

برای اعمال ماساژ می‌توانید از انگشتان هردو دست استفاده کنید. این کار را باید به گونه‌ای انجام دهید که به‌طور هم‌زمان فشار وارد شود، همچنین استفاده از ابزاری مانند غلتک نیز امکان پذیر است. به منظور اینکه مراکز بازتابی مرتبط به معده فعال شوند، حتماً باید بر روی این مراکز فشار وارد شود. عمل فشار دادن را باید سه بار بر روی مراکز بازتابی معده انجام داد؛ بنابراین اعمال ماساژ بر روی مراکز بازتابی شکم، کبد و کیسه صفرا منجر به بهبود عملکرد معده می‌شود.

 

مراکز بازتابی برای روده و روش ماساژ آن‌ها

 

وظیفه روده دفع مواد زائد بدن است. سلامتی روده‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر روده دچار عفونت و یا زخم شود عملکرد طبیعی خود را از دست خواهد داد. ماساژ درمانی روده باعث بهبود عملکرد آن می‌شود. پا یکی از مراکز بازتابی روده است، با استفاده از وسایل ماساژ دهنده، پاها را ماساژ دهید. ماساژ دادن به کمک این وسایل به سیستم عصبی آرامش می‌دهد. مراکز بازتابی ستون فقرات را نیز ماساژ دهید و مراکز بازتابی حساس را که به روده مرتبط می‌باشند را پیدا کنید و بر روی آن‌ها فشار وارد کنید. ماساژ دادن مراکز بازتابی روده باعث بهبود روده خواهد شد.

 

درمان زخم معده با ماساژ مرکز بازتابی مربوطه

 

کسانی که به بیماری زخم معده مبتلا هستند را تا حد زیادی می‌توان از طریق ماساژ درمانی، درمان کرد. تنش عصبی یکی از دلایل اصلی این بیماری است. ماساژ درمانی باعث می‌شود که این تنش از بدن دور شود. مراکز بازتابی مربوط به پا از آرام‌بخش‌ترین مناطق بدن هستند.

پس از ماساژ دادن ناحیه پا، ماساژ دادن مراکز دست را نیز آغاز کنید. تمام مناطقی که بر روی دست‌ها و پاها دچار درد شده‌اند را پیدا کنید و به مدت چند ثانیه ماساژ دادن را اعمال کنید. برای انجام آن می‌توان از وسایلی که به ماساژ درمانی مربوط هستند مانند غلتک‌های پایی استفاده کرد. افراد مبتلا به زخم معده و یا مشکلات قدیمی‌ سیستم گوارشی حتماً باید به یک پزشک متخصص مفاصل مراجعه کنند و تحت نظر او قرار بگیرند. تحقیقات نشان داده است که افراد با دور کردن اضطراب و نگرانی از خود می‌توانند مانع مبتلا شدن به بیماری زخم معده شوند.

 

 

درمان یبوست با ماساژ مرکز بازتابی مربوطه

دفع نشدن مواد زائد بدن منجر به یبوست می‌شود. ماساژ دادن باعث عملکرد بهتر روده‌ها شده واکسیژن لازم را به آن‌ها می‌رساند. برای برطرف کردن یبوست بر روی ناحیه شکم خم شوید و شکم را ماساژ دهید. زانوها را به طرف سینه حرکت دهید، این کار باعث می‌شود که سیستم گوارش تحریک شود و مواد زائد بدن به آسانی دفع شود. این کار را به گونه‌ای انجام دهید که دست‌ها در کنار بدن آزاد و رها باشند و با داشتن تعادل زانوهای تا شده را هر بار به یک طرف حرکت دهید. اعمال این حرکات و ماساژ شکم یبوست را درمان می‌کند.

 

 

درمان نفخ با ماساژ مرکز بازتابی مربوطه

نفخ موجود در معده باعث ایجاد درد و ناراحتی در افراد می‌شود. داشتن یک رژیم غذایی مناسب در درمان آن تأثیر بسزایی خواهد داشت. مراکز بازتابی که به سیستم گوارشی مربوط است را ماساژ دهید. برای اینکه نفخ معده از بین برود مراکز بازتابی روده بزرگ و دوازدهه که حساس هستند را باید ماساژ داد. با استفاده از انگشتان بر روی قسمتی از معده که دچار درد شده است فشار وارد کنید، به‌طوری که نفخ موجود در معده به حرکت درآورده شود. این روش به درمان نفخ کمک زیادی خواهد کرد.

 

درمان اسهال با ماساژ مرکز بازتابی مربوطه

ممکن است افراد در شرایط مختلف با مشکلات دفع مواجه شوند. روده بزرگ مایعاتی را که از روده کوچک می‌گذرند جذب می‌کند. هنگامی‌که عمل جذب مایعات به روده دچار اختلال شود اسهال پیش می‌آید و یا اینکه به سرعت گذشتن مواد زائد از روده باعث می‌شود که زمان زیادی برای مایعاتی که جذب می‌شوند وجود نداشته باشد. وارد کردن فشار بر روی مراکز بازتابی کلیه یکی از روش‌هایی است که به کمک آن می‌توان از مبتلا شدن به اسهال جلوگیری کرد.

 

سخن آخر

چرا ماساژ درمانی به بهبود عملکرد سیستم گوارش کمک می‌کند؟ ماساژ دادن باعث می‌شود که دستگاه گوارش به خوبی عمل کند. ماساژ حرکات روده را افزایش می‌دهد و مواد زائد را سریع دفع می‌کند و مانع یبوست می‌شود. ماساژ دادن منجر به تقویت دیواره‌های روده شده و به هضم غذا در کبد، لوزالمعده، معده و روده‌ها کمک کرده و همچنین جذب مواد غذایی را افزایش می‌دهد.