ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
5 روش درمانی برای کاهش درد کمر و سیاتیک
دی 03

5 روش درمانی برای کاهش درد کمر و سیاتیک

 

بیشتر افراد هنگامی‌که یک روز خسته کننده را می‌گذرانند و یا دچار گرفتگی عضلانی می‌شوند از ماساژ کمر و دست و پای خود لذت می‌برند اما کمتر کسی می‌داند که ماساژ با افزایش گردش خون و همچنین بهبود بخشیدن حرکت مفاصل و بالا بردن سطح اندورفین در بدن می‌تواند به عنوان یک روش درمانی موثر و دارای عوارض خیلی کم برای درمان انواع کمردردها مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین می‌توان از ماساژ برای دیسک کمر نیز استفاده کرد و باعث ایجاد احساس راحتی و کاهش درد در نقاط مختلف بدن مثل کمر و گردن شود.

 

درمان درد کمر با ماساژ

امروزه استفاده از ماساژ درمانی و همچنین استفاده از ماساژ برای درمان دیسک کمر خیلی بیشتر از گذشته به عنوان یک درمان مکمل در درمان کمردرد مورد توجه پزشکان و متخصصان قرار گرفته است

 از جمله دلایلی که باعث شده تا از ماساژ کمر در درمان کمر درد استفاده شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در هنگام ماساژ کمر چون گردش خون افزایش پیدا می‌کند عضلات و بافت‌های بدن مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند و به این ترتیب بدن شروع به ترمیم بافت‌های آسیب دیده خود می‌کند.

هنگامی‌که فرد دچار گرفتگی عضلات می‌شود می‌تواند با ماساژ درمانی انعطاف بدنی خود را افزایش داده و درد ناشی از گرفتگی عضلات را کاهش دهد.

اثر ماساژ بر دیسک کمر نیز از موارد حائز اهمیت در ماساژ درمانی است به این صورت که در هنگام ماساژ تنش‌ها در اطراف عضلات ستون فقرات و همچنین کشیدگی عضلات و فشار بر روی دیسک کمر کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب باعث فشردگی دیسک و کاهش درد در آن می‌شود

از دیگر مواردی که در ماساژ کمر اهمیت دارد و موجب کاهش کمر درد در افراد می‌شود ترشح هورمون اندروفین که نوعی ماده شیمیایی در بدن است و معمولا هنگام ورزش خیلی بیشتر در بدن انسان تولید می‌شود و هنگامی‌که ترشح می‌شود باعث ایجاد احساس بهتر شدن و سرحال شدن و همچنین کاهش درد در افراد می‌شود.

 

 

مراکز بازتابی اعصاب بدن

 مراکز بازتابی اعصاب بدن به نقاطی از بدن گفته می‌شود که در ماساژ درمانی با ماساژ این قسمت‌ها می‌توانیم تاثیر ماساژ بر اعصاب و روان را مشاهده کنیم. ماساژورها به خصوص ماساژورهای حرفه‌ای که قصد دارند از ماساژ برای درمان دردهای بدن افراد استفاده کنند معمولا دوره‌های آموزشی برای آشنایی با این نقاط را می‌گذرانند تا بتوانند به بهترین شکل باعث تاثیر ماساژ بر اعصاب و همچنین ایجاد گردش خون در بدن شوند و به وسیله ماساژ زمینه را برای تولید هورمون اندروفین و تسکین درد در افراد فراهم کنند.

 

درمان دردهای سیاتیک با ماساژ

ماساژ کمر یکی از روش‌های درمانی برای کاهش دردهای سیاتیک است. سیاتیک به نوعی از درد پا گفته می‌شود که ناشی از درد گرفتن یک عصب ظریف و نازک در ناحیه پشت شکمی ‌است و علت اصلی بروز آن فتق دیسک کمر است به این صورت که با ایجاد شکاف در یک دیسک، عصب سیاتیک تخریب می‌شود و علائم درد در آن معمولا در ۶ هفته نمایان می‌شود.

 

 

از جمله روش‌ها برای درمان درد سیاتیک ماساژ کمر است که برای این منظور می‌توان از چند نوع ماساژ بهره گرفت.

 

ماساژ بافت عمیق

در این نوع ماساژ که یک نوع ماساژ تهاجمی ‌است و فشار انگشتان دست در انجام آن زیاد است و از آن برای کاهش سکته در افراد نیز استفاده می‌شود.

علاوه بر این در مطالعه بالینی که در سال ۲۰۱۴ انجام داده‌اند محققان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر در طول دو هفته و ۵ روز در هفته هر جلسه ۳۰ دقیقه این نوع ماساژ کمر برای درد سیاتیک را انجام دهند در مدت زمان اندکی باعث کاهش درد سیاتیک و بهبود آن می‌شود.

 

ماساژ عصب عضلانی

در این نوع ماساژ برای ماساژ درد سیاتیک، برای آزاد سازی عضلات از روش ایجاد فشار و اصطکاک در روی بافت‌های عمیق استفاده می‌شود و باعث بهبود درد سیاتیک در ناحیه مورد نظر می‌شود.

 

ماساژ سوئدی

در این نوع ماساژ کمر برای درد سیاتیک معمولاً بافت عمیق ماساژ نمی‌شود و به جای آن از تکنیک‌هایی برای تحریک عصب در دیگر بافت‌ها و افزایش گردش خون استفاده می‌شود که باعث می‌شود بدن سبک گردیده و فشار بدن خارج شده و بدن به آرامش برسد.

 

 

ماساژ سنگ داغ

 در این نوع ماساژ از سنگ داغ و همچنین تکنیک‌های ماساژ سوئدی در ماساژ کمر برای درد سیاتیک بهره می‌گیرند و سنگ داغ شده را بر روی قسمت‌های مشخصی از بدن قرار می‌دهند و به این وسیله باعث کاهش تنش عضلات در بدن می‌شوند و در این که بدن به آرامش برسد به بدن کمک می‌کنند.

 هنگامی‌ که می‌خواهید از ماساژ برای درمان درد سیاتیک استفاده کنید به این نکته توجه کنید که یک درمانگر معمولی نمی‌تواند ماساژ کمر برای درد سیاتیک را به خوبی انجام دهد و درمانگرها باید برای این نوع ماساژ گواهینامه مخصوص داشته باشند برای پیدا کردن یک درمانگر خوب می‌توانید به پزشک خود مراجعه کنید و یا به انجمن ماساژ بروید.  

 

 

استفاده از ماساژور و تشکچه برقی برای درمان کمر درد

از جمله وسایلی که برای تسکین درد کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد ماساژورها و تشک‌های برقی هستند ماساژورها معمولا در انواع مختلف در بازار یافت می‌شوند و از آنها برای ماساژ دادن و کاهش درد عضلانی و ایجاد آرامش در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود و با استفاده از آنها می‌توانیم مثل یک ماساژور حرفه‌ای بدن خود را در هر جایی که بخواهیم بدون کمک دیگران ماساژ دهیم و همچنین می‌توانیم از ماساژورها برای ماساژ عمیق عضلانی، ماساژ نقطه‌ای و همچنین ماساژ کل بدن استفاده کنید.


برای مشاهده بهترین مدل های ماساژور کلیک کنید.


 

تشک‌های برقی نیز از دیگر وسایل مورد استفاده در بهبود و کاهش کمر درد است که با ویژگی‌های خاصی که دارند می‌توانند گزینه مناسبی برای رفع کمردرد و دردهای سیاتیکی به خصوص در زمستان باشند زیرا این محصولات یک نمونه از محصولات گرمازا هستند و معمولا دردهای عضلانی و کمر دردها در فصل سرما بیشتر می‌شود کاری که این تشک‌های برقی انجام می‌دهند این است که با گرم نگه داشتن بدن و افزایش گردش خون در بدن این دردها را کاهش می‌دهد و همچنین باعث رفع گرفتگی و فشار و همچنین استراحت عضلات می‌شود در هنگام استفاده از تشک‌های برقی به این نکته توجه کنید که ابعاد آنها باید مناسب تخت شما باشد و هنگام استفاده از آنها به یاد داشته باشید که فقط در زمان استفاده آن را به برق زده و هنگامی‌که از آن استفاده نمی‌کنید آن را از پریز بکشید.


برای مشاهده انواع تشک برقی کلیک کنید.


 

سخن آخر

استفاده از ماساژ کمر یکی از بهترین شیوه‌ها و همچنین کم عارضه‌ترین راه‌کارها برای کاهش درد کمر و دردهای عضلانی محسوب می‌شود که در دنیای امروز ما پزشکان و متخصصان سعی دارند با شناخت بهتر مراکز بازتابی اعصاب بدن از این شیوه به بهترین شکل استفاده کنند.