ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
چگونه به بیماری گرفتگی عروق دچار نشوم؟
بهمن 14

چگونه به بیماری گرفتگی عروق دچار نشوم؟

 

گرفتگی رگ‌های قلب سبب می‌شود، نشانه‌های بیماری قلبی کم کم خود را نمایان کند. یکی از آن علائم، درد قفسه سینه است. گرفتگی رگ‌های قلب به بیماری عروق کرونر و بیماری قلبی عروقی معروف است. این بیماری پنهان است و تا زمانیکه پزشک شما متوجه آن نشود، خود را نشان نمی‌دهد. گرفتگی رگ قلب بیشتر در خانم‌ها یا بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون دیده می‌شود. خوشبختانه این بیماری مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر قابل درمان است.

از آنجاییکه قلب مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عضو بدن است توجه به سلامت آن اهمیت بالایی دارد، زیرا در صورت بروز مشکل، ممکن است هر لحظه خطراتی فرد را تهدید کند.

با توجه به خطرناک بودن این بیماری، هر فردی باید بداند چه علل و عواملی سبب ایجاد گرفتگی عروق قلب می‌شود، زیرا اگر علت این بیماری را بشناسیم به راحتی می‌توانیم عوامل بازدارنده را انجام داده و خود را از این بیماری مصون نگاه داریم.

 

 

علل ایجاد گرفتگی و عروق قلب

 

بسیاری از افراد بر این باورند که عامل و علت گرفتگی عروق کرونر، چربی است که در دیواره داخلی رگ‌ها رسوب کرده و باعث مسدود شدن آن‌ها می‌شود؛ در صورتیکه این باور کاملا غلط است زیرا بیماری قلبی در اثر اجتماع پلاکت‌ها در عروق، ایجاد شده و چربی به خودی خود باعث انسداد و ایجاد بیماری گرفتگی قلب نمی‌شود. در واقع فقط بعضی از چربی‌ها هستند که رسوب می‌کنند و انسداد رگ‌ها را به دنبال دارند. چربی‌هایی مضر هستند و ممکن است به قلب شما آسیب برسانند که حاوی لیپوپروتئین کم چگال هستند و به دیواره سرخرگ آسیب می‌رسانند. این نوع چربی بیشتر اوقات در محل اتصال و انشعاب سرخرگ‌ها رسوب کرده و باعث مسدود شدن عروق می‌شود. ایجاد این نوع رسوب‌ها به سن و سال ارتباطی ندارد و ممکن است در همان اوایل جوانی آغاز شود. زمانیکه چربی‌های زیادی جمع شود و رسوب کند انعطاف پذیری سرخرگ کم و فضای آن تنگ می‌شود، که سبب کاهش جریان خون در رگ‌ها می‌شود. اگر رسوبات چربی به هر دلیلی شکافی بر روی رگ ایجاد کند، باعث تجمع لخته خونی بر روی آن می‌شود و جریان خون را تا حد بیشتری کاهش می‌دهد زیرا فضای بیشتری از رگ مسدود می‌شود.

 

شاید این سوال پیش بیاید که این چربی‌های مضر چگونه وارد بدن می‌شوند و رگ‌ها را مسدود می‌کنند؟

 

این نوع چربی‌ها به طور معمول در تولید روغن‌‌های نباتی به کار گرفته می‌شود و افرادیکه مدت زمان طولانی از این روغن‌ها استفاده می‌کنند، چربی خونشان افزایش پیدا کرده و در نهایت باعث مسدود شدن عروق قلب می‌شود.

غیر از خوراکی‌های روغنی که چربی استاندارد ندارند، عوامل دیگری هستند که خطر چربی خون را افزایش داده و در واقع موجب گرفتگی عروق و خطرات ناشی از آن می‌شوند. این عوامل عبارتند از:

 

 

1. اعتیاد به دخانیات و سیگار

2. افزایش غلظت خون

3. افزایش قند خون و دیابت

4. افزایش سن و پیری

5. اضطراب و استرس

6. کم تحرکی و استراحت طلبی

7. پرخوری

 


 برای مشاهده قیمت فشارسنج دیجیتال کلیک کنید.


 

باید بدانید که گرفتگی عروق و رگ‌های بدن یکی از بیماری‌های خطرناک است و هر کدام از عوامل بالا در بحرانی شدن وضعیت بیمار تاثیرگذار است. شناخت علائم این بیماری کمک می‌کند، در صورت مشکوک شدن به گرفتگی عروق قلب، سریعا اقدامات لازم را انجام دهید و از بحرانی شدن آن پیشگیری نمایید.

 

علائم ظاهری گرفتگی رگ قلب

 

بیماری قلبی و گرفتگی عروق نشانه‌های مختلفی دارد که اگر کمی به حالت طبیعی خود ‌توجه داشته باشید، متوجه بیماری خود خواهید شد.

 

1. زانتوماس


زانتوماس به لکه‌های چربی ایجاد شده بر روی پلک‌ها، زانوها، آرنج و باسن گفته می‌شود که در حالت عادی بی‌خطر هستند. اما وجود آن‌ها گواه بر افزایش بیش از حد کلسترول است و نشان می‌دهد، افزایش کلسترول به حدی رسیده است که رگ‌ نمی‌تواند آنرا در خود نگه دارد و برای حفظ تعادل مجبور به انتقال چربی به زیر پوست است. اگر این مسائل پیگیری نشوند ممکن است به حملات قلبی بیانجامد.

 

 

2. بوی بد دهان


بوی بد دهان شاید بر اثر التهاب لثه یا بیماری پریودنتال باشد که مشکلاتی برای دندان‌ها به وجود می‌آورد اما این همه ماجرا نیست. طبق تحقیقات جدید در آمریکا بین بیماری لثه و بیماری‌ قلب ارتباط وجود دارد؛ در حقیقت باکتری‌های موجود در لثه‌ای که دچار التهاب شده است، می‌تواند به سیستم قلبی عروقی ورود پیدا کرده و در آنجا نیز التهاباتی ایجاد کند. پس، از پیگیری التهابات لثه‌ای غافل نشوید.

 

3. نداشتن آکنه در نوجوانی


اگر در دوران نوجوانی صورت و بدنی پر از جوش و آکنه داشته‌اید، بدانید که تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، در چنین افرادی 33% خطرات و بیماری‌های قلبی کمتر از سایر افراد است.

 

4. کوتاه‌ بودن انگشت حلقه


برخی از افراد، انگشت حلقه کوچک‌تری نسبت به انگشت اشاره‌شان دارند. اگر شما چنین حالتی در دستان خود دارید باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید، زیرا خطر ابتلا به بیماری قلبی در شما بیشتر است. رابطه انگشتان دست و قلب توسط پژوهشگرانی در دانشگاه انگلیس مورد بررسی قرار گرفته است. طول انگشت تحت تاثیر میزان تستوسترون در دوران جنینی قرار می‌گیرد؛ از آنجاییکه سیستم هورمونی بر روی قلب و عروق تاثیرگذار است، احتمال بیماری‌های قلبی در چنین افرادی بیشتر است.

 

5. تغییر رنگ‌ لب‌ها


تغییر رنگ لب‌ها در شرایط آب و هوایی سرد و یا در ارتفاع بالا در هر فردی کاملا طبیعی است، زیرا این عامل سبب می‌شود گردش خون به سختی انجام شده و فرد با کمبود موقت اکسیژن رو به رو ‌شود. اما اگر در حالت معمولی لب‌ها تغییر رنگ بدهند و به حالت کبودی در بیاید، باید بدانید که مشکلی در جریان خون بدن شما به وجود آمده است و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 


  برای مشاهده و خرید انواع دستگاه فشارسنج عقربه ای کلیک کنید.


 

6. تغییر در ناخن‌ها


اگر متوجه شده اید که ناخن‌های شما در حال ضخیم و گرد شدن است، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید زیرا این نوع تغییرها نشانگر مشکلات عروقی است و احتمالا خونرسانی به صورت صحیح در بدن شما انجام نمی‌شود و خون لازم به انگشتان شما نمی‌رسد. همانطور که می‌دانید، رگ‌های خونی ریزی در زیر بستر ناخن وجود دارد. ریشه ناخن زیر پوست قرار گرفته و قسمتی از ناخن که میتوانید آنرا ببینید، از سلول‌های مرده تشکیل شده است. همین بافت مرده، برای رشد نیاز به خون دارد و با رشد سلولهای جدید, سلولهای مرده به سمت پوست رانده شده و موجب رشد ناخن می‌شوند.

7. بیماری‌های شایع قلب علائم بسیاری می‌تواند داشته باشد که غیر از موارد بالا شامل: درد پایین کمر، تنگی نفس، درد در کتف چپ، درد ناحیه چپ قفسه سینه، سر درد، احساس ضعف و ... می‌باشد. شناخت علائم گرفتگی عروق، باعث می‌شود که بتوانید از سکته‌های قلبی و مغزی پیشگیری نمایید.

 

راه‌های پیشگیری از بیماری گرفتگی عروق

 

برای پیشگیری از گرفتگی عروق و بیماری قلبی روش‌هایی وجود دارد که با انجام آن، خطر حملات قلبی را از خود دفع خواهید کرد.

 

 

1. کنترل فشار خون: سعی کنید به صورت ماهیانه فشار خون خود را کنترل نمایید. برای تست فشار خون می‌توانید به مراکز درمانی مراجعه کرده و از پزشک بخواهید تا فشار خون شما را بررسی کند. بهترین راه این است که یک دستگاه فشار سنج خانگی تهیه کنید تا بتوانید در هر زمانی به راحتی در منزل خود به تست فشار خون بپردازید.

 


 برای مشاهده و خرید انواع دستگاه فشارسنج کلیک کنید.


 

2. غذاهای شور و چرب را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید.

3. بر سر سفره خود سبزیجات را جای دهید.

4. خوردن مواد قندی مانند نوشابه و دلستر را کاهش دهید.

5. لبنیات کم چرب را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

6. روغن جامد را حذف کرده و روغن‌های گیاهی طبیعی را جایگزین کنید.

7. از غذاهای فست فود به شدت پرهیز کنید.

 

عوارض گرفتگی رگ قلب

 

گرفتگی عروق کرونر و رگ قلب، دچار اختلالاتی در بدن می‌شود که می‌توان آنرا از عوارض این بیماری برشمرد.


عوارض گرفتگی قلب از این قبیل است:

 

 نارسایی قلبی: نارسایی قلبی به معنای خوب عمل نکردن قلب در پمپاژ خون است که به آن نارسایی احتقانی نیز می‌گویند. احتقان به معنی جمع شدن مایعات در بدن است که ناشی از کاهش توانایی پمپاژ خون توسط قلب می‌باشد.

 


بیشتر بخوانید: چطور به فشارخون دیاستولیک مبتلا نشویم؟


 

حمله قلبی: گرفتگی عروق هر لحظه شما را تهدید به حمله قلبی می‌کند.

 

نارسایی کلیه: یکی دیگر از عوارض گرفتگی عروق است که سبب می‌شود کلیه‌ها توانایی جدا کردن ضایعات خون را از دست بدهند.

 

آنوریسم: گرفتگی عروق ممکن است باعث ابتلا به آنوریسم در افراد شود. که در این بیماری، پای فرد دچار رنگ پریدگی، ضعف، کبودی و ورم می‌شود.

 

سکته مغزی: که اگر مرگ را به همراه نداشته باشد تا مدت‌ها باعث از دست دادن تعادل در بدن می‌شود. (البته شدت و ضعف دارد)

 

 آریتمی: که همان بی‌نظمی ‌ضربان قلب است و از عوارض مسدود شدن رگ‌های قلب می‌باشد.

 

 

درمان گرفتگی رگ قلب

 

بسیاری از افرادیکه دچار بیماری‌های عروقی هستند، باید درمان سریع گرفتگی قلب را شروع کنند. روش‌های مختلفی وجود دارد اما بهترین روش درمان گرفتگی قلب، روش سنتی آن است که بهتر است در ابتدا با پزشک معالج مشورت شود.

 

درمان دارویی گرفتگی قلب

 

داروهایی هستند که برای کنترل انسداد رگ‌ها توسط پزشک تجویز می‌شوند این داروها به اختصار شامل: نیتروگلیسیرین، مسدود کننده‌های بتا، مسدود کننده‌های کانال کلسیم، استاتین‌ها، رانولازین و ... می‌شود و نحوه مصرف آن باید طبق نظر پزشک انجام شود.

 

درمان گرفتگی رگ قلب با داروگیاهی

 

برای درمان با داروهای گیاهی می‌توانید موارد زیر را مصرف کنید:

 

1. سیر: 3 حبه سیر را داخل یک فنجان شیر بجوشانید و بعد صبر کنید تا کاملا خنک شود. این معجون را می‌توانید شب‌ها قبل از خواب مصرف کنید.

2. لیمو: مصرف لیمو می‌تواند به باز شدن گرفتگی رگ قلب کمک کند.

3. زنجبیل: می‌توانید با چای مخلوط کرده و میل کنید.

4. شنبلیله: یک قاشق تخم زنجبیل را شب تا صبح خیس کنید، صبح روز بعد دانه‌ها را با آب مخلوط کرده و میل کنید.

 

سخن پایانی

 

بیماری عروقی چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت و نسبت به آن بی‌اهمیت بود، زیرا ممکن است خطراتی جدی شما را تهدید کند. برای پیشگیری و درمان راه کارهایی وجود دارد که بسیار آسان است فقط کافی است آن‌ها را در زندگی خود رعایت کنید.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 محصولات پیشنهادی