ورود

0

  • عنوان
  • قیمت واحد
  • تعداد
  • حذف
درد گردن و سوزش بین دو کتف، نشانه چیست؟
بهمن 27

درد گردن و سوزش بین دو کتف، نشانه چیست؟

 

علائم درد و سوزش بین دو کتف

 

 درد و سوزش بین دو کتف اغلب با حرکات شانه و گردن احساس می‌شود. علائم درد و سوزش بین دو کتف، می‌تواند شامل دردهای عضلانی کوچک یا اسپاسم‌های شدید باشد. از علائم دیگر آن می‌توان، به بی‌حسی و سوزنی شدن، یا درد در یک یا هر دو طرف سینه اشاره کرد. اگر به عصب‌های گردن آسیب وارد شده باشد، فرد در نقاطی دیگر از بدن مثلا سر انگشتان احساس درد و کرختی خواهد کرد. به غیر از درد در ناحیه بین شانه‌ها، امکان دارد دست بیمار دچار خواب رفتگی شود و حتی در بعضی افراد دیده شده که حرکت دادن دست‌ها کمی ‌سخت می‌شود. معمولا این درد و گزگز شدن و سوزش، در یک شانه احساس می‌شود و درد ناحیه پشت بدن هم متمایل به یک سمت است، اما گاهی اوقات ممکن است دو طرفه هم باشد. در موارد حادتر این درد در ناحیه کتف، دنده‌ها و قفسه سینه هم احساس می‌شود.

 

علت درد و سوزش بین دو کتف

 

تعیین علت دقیق سوزش پشت کتف و درد پشت بدن کار دشواری است. افرادیکه مبتلا به درد کتف یا شانه هستند، بهتر است با علل ایجاد این عارضه، آشنا شوند. در بیشتر موارد، علت درد به مشکلات عضلانی مربوط می‌شود.

 

چند نمونه از علت‌هایی که ممکن است باعث ایجاد این عارضه برای فرد شوند، عبارتند از:

 

آسیب‌هایی که بر اثر ضربه وارد شده‌اند مانند: زمین خوردن، تصادف با ماشین، سقوط از ارتفاع

 

بد قرار گرفتن وضعیت دست‌ها در حالت خواب

 

عدم قرار گرفتن صحیح سر بر روی بالشت به هنگام خواب

 


بیشتر بخوانید: انواع بالش طبی و راهنمای استفاده از آنها


 

 

فشاری که فرد، از بلند کردن اجسام سنگین متحمل می‌شود

 

اختلال در خواب

 

گرفتگی عضلات گردن و بین دو کتف

 


 برای مشاهده و خرید انواع بالش طبی، جهت پیشگیری از گرفتگی عضلات گردن و کتف، کلیک کنید.


 

مشخص کردن علت‌های دیگر ممکن است کمی‌دشوار باشد یعنی ممکن است علت اصلی آن‌ها در عضو دیگری از بدن باشد، مانند:

 

1. بیماری ریه

2. سرطان ریه

3. حمله قلبی، بخصوص در زنان

4. مشکلات دیسک

5. دیسک گردن

6. دیسک کمر

7. آرتروز

8. اسکولیوز

9. بیماری کیسه صفرا

10. پوکی استخوان

11. مشکلات کبدی

12. زخم معده

13. شکستگی‌های مهره کمر

 

بعضی از این علت‌ها ممکن است همراه با درد فراوان در یک شانه باشند، مثلا حمله قلبی موجب درد در تیغه چپ شانه می‌شود، اما مشکلات کیسه صفرا احتمالا باعث درد در تیغه راست شانه می‌شود.

 

 درمان دردهای سوزشی پشت کتف

 

برای درمان درد ناحیه بین دو کتف ابتدا باید علت درد مشخص شود. از روش‌های شناخت منشأ درد؛ پرتونگاری، ام آر ای و سی تی اسکن است. در پرتونگاری قفسه سینه، از یک دوز بسیار پایین اشعه  xبرای تولید تصاویر از داخل قفسه سینه استفاده می‌شود. از این روش می‌توان ریه‌ها، دیواره قلب، قفسه سینه و استخوان‌ها را بررسی کرد که می‌تواند به تشخیص توده‌ها و انحرافات استخوانی کمک زیادی کند. بافت‌های نرم ازجمله دیسک‌ها، رباط‌ها و اعصاب نخاعی نیز توسط ام آر ای قابل بررسی هستند.

 

یکی از درمان‌های خانگی برای تسکین کتف درد، استفاده از کمپرس گرم است. به این صورت که از یک بطری آب داغ و یا یک تشک داغ برای ایجاد گرمای خشک استفاده می‌شود. برای جلوگیری از سوختگی پوست باید حوله را دور بطری آب پیچید. یک وان داغ و یا دوش هم، می‌تواند به تسکین و درمان درد شانه کمک کند.

درمان‌های طبی شامل استفاده از گردن‌بندهای طبی، پک‌های گرم و سرد، کتف‌بند طبی، تشک و بالشت طبی توصیه می‌شود.

 


 برای مشاهده و خرید انواع پک گرم و سرد، جهت کاهش درد و درمان کتف درد، کلیک کنید.


 

فیزیوتراپی یکی از درمان‌های مؤثر و قابل قبول است که معمولا شامل درمان از طریق گرما، ارائه تمرینات تخصصی برای تقویت عضلات و حفظ انعطاف پذیری عضلات می‌باشد. اگر علت درد، گرفتگی عضلات باشد با انجام فعالیت‌های ورزشی سبک و ماساژ درمانی، می‌توان درد و سوزش بین شانه‌ها را کاملا از بین برد.

 

 

داشتن تشک مناسب، به پیشگیری و درمان درد بین دو کتف کمک می‌کند. در صورت نامناسب بودن تشک نسبت به تعویض آن اقدام شود.

 


 برای مشاهده و خرید انواع تشک طبی، جهت جلوگیری از درد بین دو کتف، کلیک نمایید.


 

گردن درد و سوزش بین دو کتف

 

درد گردن و سوزش بین دو کتف، از علائم دیسک گردن است. افراد پشت میز نشین باید با ورزش‌های ایزومتریک گردن از دیسک گردن پیشگیری کنند. دیسک گردن غضروفی ما بین دو مهره مجاور گردن است، که در اثر فشار به تدریج از حالت طبیعی خود خارج شده و در نهایت باعث بیرون زدگی آن می‌شود. در ناحیه بالای کمر و بین دو کتف؛ اعصاب، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های زیادی وجود دارند. زمانیکه هر کدام از این‌ عصب‌ها تحریک می‌شوند یا آسیب می‌بینند، درد و سوزش در آن ناحیه به وجود می‌آید. درد کمر، دردی در پشت سینه و بالاتر از شکم است که می‌تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

 


بیشتر بدانید: دیسک یا آرتروز گردن، به کدامیک مبتلا هستم؟


 

درد ماهیچه: در هنگام ورزش کردن، ورزش سنگین یا حالت نادرست هنگام ورزش بوجود می‌آید.

بیماری‌های ستون فقراتی: اختلالات نخاعی، فتق دیسک‌های ستون فقرات و یا سیاتیک می‌توانند موجب درد کمر شوند.

 

ستون فقرات از نخاع محافظت می‌کند و شامل 33 استخوان یا مهره است. انواع دردهای ستون فقرات شامل موارد زیر می‌باشند:

 

1. دردهای مکانیکال

2. دردهای التهابی

3. دردهای ارتجاعی

4. دردهای انتشاری ستون فقرات

 


 برای مشاهده و خرید انواع گردن بند طبی، جهت درمان درد گردن و کتف، کلیک نمایید.


 

علت درد ستون فقرات:

 

عدم توجه به وضعیت بدن هنگام نشستن، ایستادن یا خوابیدن، می‌تواند عاملی برای شروع درد در ناحیه ستون فقرات باشد. به طور خلاصه درد ستون فقرات می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد از جمله: التهاب مفاصل اطراف مهره‌ها، آسیب دیسک‌های بین مهره‌ای، کشیدگی تاندون‌های اطراف مهره یا انقباض ماهیچه‌های اطراف ستون مهره‌ها؛ علاوه بر این‌ها تغییر زاویه و خمیدگی ستون مهره‌ که به تغییرات ساختمانی اسکلتی بدن و در نتیجه احساس درد می‌انجامد، می‌تواند سبب درد در ستون فقرات شود.

 

علائم درد ستون فقرات:

 

تغییر در سیستم عصبی

وجود تب همراه با درد ستون مهره‌ها

همراه بودن درد با بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و همراهی با علائم دیگری مانند سرفه، تعریق شبانه و کاهش وزن.

 

جلوگیری از درد ستون فقرات:

 

1. حفظ وضعیت خوب هنگام رانندگی

2. روش‌های مناسب بلند کردن

3. حفظ وزن سالم

4. اجتناب از چرخش سر برای نگه داشتن گوشی به شانه

5. استفاده از بالشت کوتاه طوریکه سر در امتداد بدن قرار گیرد نه اینکه خم شود.

 

ورزش‌های ایزومتریک گردن

 

تمرینات ایزومتریک به تمریناتی گفته می‌شود که موجب انقباض استاتیک عضله می‌شود اما در ظاهر، مفصل مربوطه هیچ حرکتی ندارد؛ به بیان دیگر در این تمرینات، طول عضله هیچ تغییری نمی‌کند. انجام تمرینات ایزومتریک گردن سبب تقویت عضلات گردن می‌شود.

 

 

چند مورد از ورزش‌های ایزومتریک گردن

 

کف دستان خود را روی پیشانی خود بگذارید و سر و دستان خود را به سمت یکدیگر فشار دهید. این حالت را 5 ثانیه نگه دارید و سپس عضلات خود را شل کنید. این تمرین را 3 بار تکرار کنید.

 

برای ورزش گردن، کف دست خود را در یک سمت سر بر روی شقیقه قرار دهید. سر خود را فشار دهید و از سطح فشار مساوی بین دست و سر استفاده کنید. اجازه ندهید که سر شما حرکت کند و بطور منظم نفس بکشید. این وضعیت را برای 10 ثانیه حفظ کنید، استراحت کنید، و برای 3 تا 5 بار در هر طرف تکرار نمایید.

 

دستان خود را در پشت سر قلاب کنید، سعی کنید سرتان را به سمت عقب خم کنید و به طور همزمان با دستان خود در برابر این حرکت مقاومت کرده و در جهت مخالف، نیرو وارد کنید. این حالت را برای 5 ثانیه نگه دارید و هنگامیکه 5 ثانیه تمام شد، عضلات خود را به آرامی ‌شل کنید.

 

در آخرین حرکت تقویت عضلات گردن، شما باید دست راست خود را روی گیجگاه سمت راست سر قرار دهید. سعی کنید گردن خود را به سمت راست بچرخانید (چانه به سمت شانه‌ی سمت راست بچرخد) و با دست خود در برابر این حرکت مقاومت کنید. این حرکت را بر سمت دیگر نیز انجام دهید. هر حالت را برای 5 ثانیه نگه دارید و هنگامیکه 5 ثانیه تمام شد، عضلات خود را به آرامی‌‌شل کنید. 

 

سخن پایانی:

 

افرادیکه علائم درد کتف و دیسک گردن را در خود مشاهده می‌کنند می‌توانند برای بهبودی خود از گردن‌بند، داروهای ضد التهابی و ورزش‌های گردن استفاده کنند؛ زیرا در صورت شدت بیماری، پزشک متخصص مجبور به انجام جراحی بر روی بیمار است.

 

 

 

 محصولات پیشنهادی